Glutamin

Glutamin, vücutta en bol bulunan amino asitlerden biridir ve genellikle ihtiyacımız olan miktarı vücut kendi üretebilir veya besinlerden alabiliriz. Ancak, yoğun egzersiz sırasında glutamin seviyeleri tükenir ve ek takviye gerekebilir. L-Glutamin, kaslarda üretilip kan aracılığıyla organlara dağılarak birçok hücrenin "yakıtı" olma önemli rol oynar. Bu amino asit, bağışıklık sistemini destekler, gastrointestinal bütünlüğü korur, insülin salgılamasını düzenler ve nörolojik aktiviteyi artırır. Kas protein sentezi için kritik olan glutamin, nitrojen dengesini koruyarak kas yıkımını önler ve daha fazla kas tutulmasını sağlar. L-Glutamin takviyesini, toz formunu shake'lere ve BCAA'lara ekleyerek kolayca alabilirsiniz. 


Glutamin Nedir?

Glutamin, kanda ve kas hücrelerinde en bol bulunan amino asittir. Genellikle ihtiyacımız olan miktarı vücudumuz kendi üretir veya yediğimiz besinlerden alırız. Bu gibi amino asitler şartlı esansiyel sınıfında gruplandırılır ve bu vücudun normal olarak metabolik ihtiyaçlarını karşılayacak kadar üretme yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir. Ancak belirli koşullar altında ek glutamin takviyesi gerekebilir. Örneğin, yoğun egzersiz sırasında glutamine seviyeleri tükenir, bu da devamında daha fazla gerekeceği anlamına gelir. Her ne kadar vücut tarafından üretiliyor olsa da, vücut ihtiyaç duyduğu ve yeterince üretemediği için vücudun taleplerini karşılamaya yardımcı olmak için takviye alınması gerekebilir. Hücre fonksiyonu ve daha birçok vücut fonksiyonu için en önemli olduğu düşünülmektedir. Raflarda gördüğünüz takviyelerin çoğu bu nedenle L-glutamindir.

Hücre fonksiyonu ve daha birçok vücut fonksiyonu için en önemli olduğu düşünülmektedir. Raflarda gördüğünüz takviyelerin çoğu bu nedenle L-glutamindir.

Glutamin Neden Önemlidir ve Ne İşe Yarar?

L-Glutamin vücutta en bol bulunan serbest amino asittir, amino asitler ise proteinin yapı taşlarıdır. Kaslarda üretilir, kanla ihtiyacı olan organlara dağıtılır. Vücuttaki birçok farklı hücreye "yakıt" (azot ve karbon) sağlamak için de önemlidir. Glutamin, vücutta diğer amino asitler ve glikoz (şeker) gibi diğer kimyasalları yapmak için de gereklidir.

Glutamine, bağışıklık, gastrointestinal bütünlük, insülin salgılanması, nörolojik aktivite ve kas protein sentezinin desteklenmesi dahil olmak üzere çeşitli işlevlere sahiptir. Bu amino asit aslında proteinleri sentezlemek için kaslara nitrojenin %35'ini sağlar. Bu da protein sentezini teşvik edecektir. Bu neden önemli? Kasta yüksek nitrojen dengesini korumanın faydaları kas yıkımını önler, dolayısıyla daha fazla kas tutulmasını sağlar.

L-Glutamin Kullanımı Günlük Ne Kadar Olmalı?

Takviyeler çoğu zaman cazip ürünlerdir ancak sizin için neyin işe yaradığını ve ne kadar alacağınızı anlamak zor olabilir. Günlük glutamin ihtiyacını doğru tespit edebilmek önemlidir. Ortalama miktar kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte günde 15 ila 25 gram arasında alınması şeklindedir. Kişinin kilo, cinsiyet ve yaş koşullarına göre bu oran 30 ila 40 grama kadar yükselebilmektedir. L-glutamin tozunu shakelerinize ve BCAA'larınıza ekleyerek kolayca tüketebilirsiniz.

Glutamine İçeren Besinler

Vücut bazı amino asitleri kendi üretir. Bunlar esansiyel olmayan amino asitler olarak bilinir. Glutamine de bu aminoasitlerden biridir. Glutamin eksikliğinin belirtileri gözlemlenebilir. Eksikliğinde bazı IBS yani irritabl bağırsak sendromu vakalarının ortaya çıkması mümkündür. Şişkinlik, karında kramp, kabızlık, ishal, şiddetli mide bulantısı gibi belirtiler l-glutamin eksikliğinin habercisi olabilir. Bazı gıdaları tüketerek değerlerini arttırmak mümkün olabilmektedir. Glutamine içeren bazı besinler ise şunlardır:

  • Tavuk
  • Balık
  • Lahana
  • Ispanak
  • Soya peyniri
  • Mercimek
  • Fasulyeler
  • Pancar
  • Bezelye

Diyetinize glutamine takviyesi dahil etmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Diyetinize, fitness seviyenize, genel yaşam tarzı gereksinimlerinize veya şikayetlerinize bağlı olarak sağlık rutininize ne kadar dahil etmeniz gerektiğine dair en iyi tavsiyeyi doktorunuz sağlayacaktır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password