Kreatin

Vücutta doğal olarak üretilen Kreatin; arjinin, glisin ve metiyoninin amino asitlerinin birleşimi olan bir amino asit çeşididir. Kreatin takviyeleri ise özellikle spor yapan bireyler için, kaslara enerji sağlamaya yardımcı olarak yorgunluğun azaltılmasına ve antrenman performansına destek olur. Aynı zamanda creatine, vücudun su tutma kapasitesini artırmaya yardımcı olmasının yanı sıra antrenman süresinin de artışına etki eder.

Kaslarda ve beyinde bulunan kreatin fosfat, adenozin trifosfat (ATP) üretimine yardımcı olarak yoğun veya uzun süreli antrenmanlarda ek enerji sağlar. Vücut, kreatini kısmen kendi üretirken, et ve balık gibi protein açısından zengin gıdalarda da bulunur. Ancak, creatine takviyesi, özellikle ağırlık kaldırma veya yüksek yoğunluklu egzersiz yapanlar için önerilir. Bu takviye, ATP üretimini destekleyerek egzersizlerde performans artışına katkı sağlaryabilir. Kreatin, antrenman öncesi veya sonrası kullanılabilir.


Kreatin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kreatin vücutta bulunan ve fosfata dönüşen doğal bir amino asit olarak tanımlanabilir. Kreatin fosfat, adenozin trifosfat (ATP) adı verilen kas kasılmaları için enerji sağlayan bir maddenin yapılmasına yardımcı olur. Açığa çıkan enerji sayesinde daha yoğun veya daha uzun bir antrenman çıkarmanıza katkı sağlayabilir. Vücut kullandığının bir kısmını kendisi üretmekle birlikte en çok creatine kaslarda, aynı zamanda beyinde de bulunmaktadır. Ayrıca et veya balık gibi protein açısından zengin gıdalarda da bulunan creatine üç amino asitten oluşur: Arginin, Glisin ve Metiyoninin. Bu üç amino asit toplam kan hacminin yaklaşık %1'ini oluşturur.
Ayrıca önemli bir detaya değinmek gerekirse creatine takviyesi, tüketilen proteinin yerine geçmez, tamamlayıcı bir supplement olarak düşünülmelidir. Bunun nedeni, kreatin ve proteinin farklı şekillerde çalışmasıdır. Kısacası, kreatin kullanımı antrenmanınız sırasında daha fazla güç sağlarken, protein antrenmandan sonra daha fazla kas onarımına yol açar. Spordan önce veya sonra mı kullanılacağına da antrenman ihtiyacına göre karar verilebilir.

Creatine Nasıl Çalışır ?

Creatine, kasların çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanmasında rol oynar. Protein tükettikten sonra vücudunuz aslında böbrek ve karaciğer yoluyla kendi kreatinini üretir. Daha sonra kaslarınız ile kreatin fosfata dönüştürülür, bu da vücudunuzun patlayıcı egzersiz için kullandığı adenosin trifosfata (ATC) dönüşür.
Ek takviye almaya başladıklarında toplam creatine seviyeleri daha düşük olan vejetaryenler ve diğer insanlar, daha yüksek seviyede kreatin ile başlayan insanlardan daha fazla fayda gördüğü gözlemlenmiştir. İskelet kası yalnızca belirli bir miktarda creatine tutar; daha fazla eklenmeye devam edilse bile belli bir seviyeden sonra artırımı yükseltmez. Bu "doyma noktasına" genellikle bir "yükleme dozu" alındıktan sonraki ilk birkaç gün içinde ulaşılır.

Kreatin Kullanımı Neden Önemli?

Kreatin takviyesi, özellikle ağırlık kaldırma veya kardiyo gibi yüksek yoğunluklu aktivitelerin kısa devreleri sırasında kullanımı önerilmektedir. Her seviyedeki profesyonel ve amatör sporcuların, antrenman rutinlerine dahil etmek adına kreatin kullanabilir.Ağırlık kaldıranlar, yüksek yoğunluklu egzersiz yapan sporcular veya ağırlıklı olarak vegan ya da vejetaryan bir diyet rutini uygulayanlar için kreatinin ek gıda takviyesi olarak alınması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise, maksimum yoğunlukta egzersiz yaptığınızda vücudunuz buna ayak uydurmak için kelimenin tam anlamıyla yeterli ATP üretemez. İşte burada kreatin düşüklüğüne karşı ek takviyeler devreye girer. Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında yeni ATP üretmek için vücudunuzun fosfokreatin (kas dokusunda depolanan organik bir kreatin ve fosforik asit bileşiği) depolarını artırmaya yardımcı olabilirler. Bu şekilde kas dokusunu destekleme veya güç ve performansı arttırma hedefinize göre spordan önce veya sonra kullanımına da değişkenlik gösterebilmektedir.
Hayvansal gıda tüketmeyen grup için ise, kreatini dışarıdan alınan besinler yoluyla sağlayamayacağı için önemli bir takviye olarak karşımıza çıkar.
Yaşınız veya sağlık durumunuz ne olursa olsun, creatine kullanımına başlamadan önce doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmanızı öneriyoruz.

Vücudun Ne Kadar Kreatine İhtiyacı Var?

Bir kişinin günde 1 ila 3 gram (g) kreatin ihtiyacı vardır. Bunun yaklaşık yarısı tüketilen yiyeceklerden gelir ve geri kalanı vücut tarafından sentezlenir. Eğer öğünlerinizin besin kaynakları arasında kırmızı et ve balık bulunuyorsa vücudumuz ihtiyaç duyulan kreatinin bir kısmını kendisi üreteceğinden, alacağınız creatine takviyesini düşürmenizde fayda olacaktır.
Daha büyük ve daha güçlü kaslar için ek olarak kreatin almak istiyorsanız günlük creatine alımı seviyenizi 5 gr olarak planlayabilirsiniz. Aynı zamanda vegan ve vejetaryen beslenme rutinine sahip bireyler için kreatin düşüklüğü görülebileceğinden dolayı günlük dozajı 4 – 5 gr seviyelerinde olabilir.
Genel olarak kas, kilogram kas kütlesi başına yaklaşık 2 ila 3 gr creatine tutulabildiği için kullanılabilen miktar, sahip olduğunuz kas kütlesi miktarına bağlı olacaktır.
Kreatin tüketiminizi artırmakla ilgileniyorsanız, hedeflerinize ve sağlık geçmişinize uygun olduğundan emin olmak için doktorunuz veya diyetisyeniniz ile birlikte çalışmanız en sağlıklı ve doğrusu olacaktır.

En yaygın creatine takviyesi türü nedir?

En yaygın olanı, kısa süreli, yüksek yoğunluklu direnç egzersizlerinde kas performansını artıran bir besin takviyesi olan creatine monohidrattır. Araştırmalar, bu takviyeleri almanın, özellikle halter ve bisiklete binme gibi kuvvet antrenmanı sırasında sporculara fayda sağladığını gösteriyor. Tablet ve toz olarak iki farklı formda kullanabileceğiniz bu takviyeleri Protein7.com'da inceleyebilirsiniz.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password