Hacim


Hacim (Builder) Nedir?

Vücut hacminin artması, kas büyümesi (hipertrofi) ve kas dayanıklılığı için anahtardır.
Hacim kazanmada ilerlemenin ve sonuçları görmeye devam etmenin en iyi yollarından biri kas kütlelerini artırmaktır. Daha hafif ağırlıkla çok sayıda tekrar yapmak dayanıklılık için iyi olsa da, mevcut antrenmanına ek setler ve tekrarlar eklemek performansta ilerlemeyi artırır.

Hacim Ürünleri Nelerdir?

Kaslara hacim kazandırmak için beslenme programı oluşturmak son derece önemlidir. Vücut geliştirme için antrenman öncesi veya antrenman sonrasında builder ürünleri tüketmek hacim kazanmada oldukça fayda gösterebilmektedir. Günlük diyet programına gainer (karbonhidrat tozu), kreatin gibi hacim kazandırıcı gıda takviyeleri eklenebilir. Bu noktada builder ürünleri sıkça tercih edilmektedir.
Kas hacmini desteklemek için BCAA'ların, özellikle lösinin, protein sentezini teşvik ederek ve protein yıkımını azaltarak, protein metabolizmasını desteklemeye yardımcı olduğu görülmektedir.
Hızlı sindirilen peynir altı suyu ve yavaş sindirilen kazeinin kombinasyonu, vücudu uzun süre yüksek oranda anabolik bir ortamda tutarken vücudun kas yıkımını en aza indirerek protein sentezi oranlarını yüksek tutmaya yardımcı olabilir. Dolayısıyla protein, hacim kazanmak için güçlü bir yardımcıdır.

Hacim Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

Hangi takviyenin alınacağını, ne kadar ve ne zaman alınacağını bilmek, sıkı yapılan antrenmanlardan doğru sonucu almaya yardımcı olacaktır, bu yüzden ihtiyaçlar için doğru takviye gıdalara odaklanmak önemlidir. Kişi için en doğru doz ve kullanılacak takviye için bir uzmana veya doktor ile görüşmesi en sağlıklı olanıdır.

Karbonhidrat Tozu

Glikoz olarak da bilinen karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynağıdır ve glikojen olarak depolanır. Karbonhidratlar, kolay erişilebilir bir enerji şeklidir. Egzersiz yaparken ana yakıt kaynağı olarak glikojen kullanılır, bunu karaciğer glikojeni ve kan şekeri takip eder. Bu noktada spor yapan bireylerde ve özellikle ağır antrenman yapan ve hacim kazanmak isteyen sporcular için karbonhidrat tozu, uzun süreli yüksek yoğunluklu antrenman ve orta derecede egzersiz sırasında enerji taleplerini desteklemede önemli bir rol oynar.
Önerilen doz, ortalama dayanıklılık sporcusu için günlük 250-300 g karbonhidrat tozudur. Bulk döneminde olan sporcular için bu doz yaklaşık 2 ile 2,5 katına çıkabilmektedir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password