Kazein (Süt Proteini)

Sütte %80 oranında bulunan ve süt proteini olarak da bilinen Kazein proteini, hayvanlardan elde edilen sütlerde bulunmakta olup çeşitli filtreleme işlemlerinden geçirilerek sütten ayrıştırılmaktadır. Kazein (süt proteini) uzun emilim süresi ile özellikle uyku gibi uzun süreli aç kalınan dönemlerde vücudun ihtiyaç duyduğu protein desteğini sağlamaya yardımcı olmaktadır.


Peynir gibi süt ürünleri genellikle protein ile doludur, ancak kazein (süt proteini) tam olarak nedir bunu bilmek gerekir. Piyasadaki çoğu protein içeceği süt proteini bazlıdır, bu nedenle çoğu kişinin günlük beslenmedeki proteinin yüksek bir yüzdesini oluşturan bu önemli protein kaynağı hakkında her şeyi anlamak önemlidir.
Süt, doğal olarak oluşan iki tür protein içerir: peynir altı suyu ve kazein. Süt kesildiğinde süt proteini pıhtılarda yoğunlaşır ve peynir altı suyu proteini kalan sıvıda bulunur. Kazein, protein takviyeleri oluşturmak için işlenebilir.
Kazein proteini, sütte bulunan ve süte beyaz rengini veren bir proteindir. İnek sütü yaklaşık %80 casein proteinden (süt proteininden) oluşur. Casein proteinini kazein peptitleriyle karıştırmamak gerekir. Kazein peptitleri, kazein proteininin daha küçük parçalara ayrılmasıyla elde edilirken kazein proteininin önemli bir özelliği, suda çözünme yeteneğinin zayıf olmasıdır. Bu kulağa hoş gelmeyebilir ancak kazein proteini mideye ulaştığında jel benzeri bir maddeye dönüşür ve bu da proteinin kan dolaşımına yavaş ve verimli bir şekilde emilmesini sağlar. Yavaş bir emilim oranı, amino asitlerin kana yavaş, sürekli salınımını kolaylaştırır. Bu, kazeini yatmadan önce tüketmek için ideal hale getirir.

Süt Proteini (Kazein) Nedir, Ne İşe Yarar?

Genellikle Whey Proteinin gölgesinde kalan süt proteini, ağırlıklı olarak sütteki kazein ve sütün bileşenleri olan bazı peynir altı suyu proteinlerinden oluşur. Bu elementler, süt alındığında saflaştırılır ve bu işlem sırasında karbonhidratlar ve yağlar uzaklaştırılır. Süt Proteini Konsantresi veya İzolatı oluşturulur. Peynir altı suyu proteini çok iyi bir protein kaynağıdır ve hızla sindirilir. Kazein ise içeriğindeki zengin amino asit profili ile mükemmel bir protein kaynağıdır. Bu profil dal zinciri amino asitleri bakımından zengindir ve kas liflerine çok daha uzun süreli bir ulaşım sağlar. Kaslarda protein sentezini destelemesi ile kas gelişimini destekleyebilir.
Casein içindeki proteinler mümkün olduğunca doğal hallerine yakın bırakıldığı için vücudun sindirilmesi daha uzun sürer. Bu sayede sürekli salınan bir protein kaynağı olarak ideal hale gelir ve yatmadan önce veya öğünler arasında mükemmel bir seçimdir. Yavaş yavaş sindirildiğinden, bağırsakta saatler içinde yavaş yavaş emilen bir jel oluşturur. Bu, vücut tarafından sürekli olarak kullanılacak uzun süreli bir amino asit kaynağı sağlar. Yavaş sindirilmesi sebebi ile uzun süreli tokluk hissi sağlanmasına yardımcı olur.

Kazein Hangi Besinlerde Bulunur?

Kazein, vücudumuzun çalışması için gerekli olan tüm temel amino asitleri içeren eksiksiz bir proteindir. En saf haliyle casein, tadı olmayan beyaz renkli bir katıdır. Tüm memeliler, yavruları için sütte bir bileşen olarak kazein üretmektedir. Anne sütü %40 kazein ve %60 peynir altı suyundan oluşurken, inek sütü proteini %80 casein ve %20 peynir altı suyundan oluşur. Süt proteini kalsiyum ve fosfor için hayati minerallerin iyi bir kaynağıdır.Ağırlıklı olarak hayvansal süt ürünlerinin çoğunda yer alan casein; peynir, yoğurt, krema gibi süt ürünlerinde bulunabilir. Bunun dışına süt proteini işlenerek elde edilen gıdaların çoğunda ve protein tozu gibi çeşitli besin takviyelerinde bulunabilir.

Casein Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Tek başına casein, genel günlük protein alımını artırmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Yumurta gibi protein kaynaklarına alerjisi olanlar için inanılmaz derecede faydalıdır. İzole halinde kazein, peynir yapımında birincil bileşen olarak ve protein takviyesi olarak kullanılır. Vücut geliştiriciler, egzersiz iyileşmesini desteklemek için bir antrenmandan hemen sonra veya yatmadan önce süt proteini ürünlerini alabilirler.

Kazein (Süt Proteini) Nasıl Sindirilir?

Süt Proteini, kan dolaşımına çok yavaş girdiği için protein sentezi üzerinde çok büyük bir etkiye sahip değildir. Bununla birlikte, çalışmalar kazeinin protein sentezinin peynir altı suyundan çok daha uzun sürdüğünü göstermiştir. Süt Proteininin yavaş salınım özellikleri, onu herhangi bir kas proteini yıkımını önlemede mükemmel kılar. Vücut kendi kendine beslenmeye başlarken, zor kazanılan kasınızın bir gecede parçalanmasını istemezsiniz. Uyumadan önce alabileceğiniz protein miktarı sınırlı olduğuna göre, bu proteinin niteliğini ve kalitesini iyi değerlendirmelisiniz. Whey Protein gibi diğer protein kaynakları hızla emilir ve bu belirli süre için daha az uygundur. Tüm farklı protein türlerine girmeden, emilim süreleri hakkında daha iyi bir fikir vermek için en yaygın kullanılanlara değinirsek:
– Hidrolize Whey Protein : 10-30 dakika
Whey Protein İzolatı : 30-60 dakika
– Whey Protein Konsantresi: 60-90 dakika
– Kazein Proteini (Süt Proteini) : 7 saate kadar

Süt Proteini ve Protein Dağılımı

Kazein yatmadan önce alınabilir. Gün boyunca öğünlere bölünerek tüketildiğinde de vücutta en iyi şekilde çalışır. Eğer kas inşa etmeye çalışıyorsanız, protein sentezi ve protein yıkımı dengesini lehinize çevirmeniz gerekir. Çoğunlukla kas onarımı ve kas büyümesi uykudayken gerçekleşir ve vücut için bu süreçte proteinden mahrum bırakmamak oldukça önemlidir. Bu sebeple, casein takviyesi almak ek depo anlamına gelir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password