İzole Protein

İzole protein, daha saf ve konsantre formda bir protein tozu elde etmek amacıyla whey proteinin daha fazla filtrelenmesi ve iyon değişim yöntemlerinden geçmesiyle elde edilmektedir. Yağ, karbonhidrat, laktoz, şeker gibi bileşenlerden yüksek oranda ayrıştırıldığından dolayı izole protein tozu, çok daha hızlı sindirilir ve yüksek oranda protein içermektedir.


Üç ana peynir altı suyu proteini türünden söz edilebilir. Bunlar: Whey Protein ( peynir altı suyu ) konsantresi, İzole Whey Protein (Isolate Whey Protein) ve peynir altı suyu proteini hidrolizatıdır. Peynir altı suyu konsantresi, sütten gelen yağ ve şekerin bir kısmını içerirken, isolate whey protein içerisinde yağ ve şeker uzaklaştırılmıştır, dolayısıyla yağsız şekersiz protein tozu olarak da karşımıza çıkmaktadır. 100g ürün başına daha fazla protein vardır. Peynir altı suyu hidrolizatı, proteinin bazı bağlarını amino asitlere parçalamak için işlenmiştir, bu nedenle teorik olarak bunlar sindirim gerekmediğinden daha hızlı emilir ve kullanılır.
Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, özellikle ağırlık antrenmanı yapıyorsanız, protein alımına dikkat etmek oldukça önemlidir. Genellikle günlük beslenme yolu ile de protein ihtiyacı karşılanabilir ancak ihtiyacı desteklemek gerektiğinde veya ana öğünler ve atıştırmalıklar dışında bunu yapmanın yolları arandığında, izole whey protein tozu (isolate whey protein) çeşitleri kullanımı, günlük protein alımını artırmanın ek bir yoludur.

İzole Whey Protein Nedir?

Peynir altı suyu proteini izolatı, spor beslenme dünyasında genellikle göz ardı edilir, ancak isolate protein hafife alınmaması gereken takviyelerden biridir. Çünkü peynir altı suyu proteini izolatı, konsantreden çok daha fazla protein oranına sahiptir.Whey Protein Konsantresi yaklaşık %80 protein içeriği içerirken, izolat protein yaklaşık %85-90 protein içerir.
Sadece peynir altı suyu proteini izolatının nasıl işlendiğine bağlı olarak değişmekle birlikte saf, yağsız içerik verir. Peynir altı suyu proteini izolatı, 'Çapraz Akışlı Mikrofiltrasyon' adı verilen bir süreçten geçer. Bu, proteini yağdan, kolesterolden ve laktozdan ayırır ve ona ultra saf son ürün verir. Bu, izole whey proteinin piyasadaki diğer protein karışımlarından çok daha az yağ, kolesterol, karbonhidrat, laktoz ve kaloriye sahip olduğu anlamına gelir. %100 laktoz içermemesine rağmen, çok düşük laktoz içeriği içerir, bu nedenle süt ürünleri ile mücadele eden sporcular için sıklıkla tavsiye edilir.

İzole Whey Protein ve Whey Protein Farkı Nedir?

Isolate whey protein ve whey protein arasında çeşitli besin farklılıkları vardır. Bu farklılıklar işleme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Whey protein ve izole whey protein arasındaki fark, protein tozunun kepçe başına içerdiği protein miktarında yatmaktadır. İzolatlar, saf protein olarak da anlandırılabilir. Bunun sebebi, yağ ve laktozun büyük kısmı uzaklaştırılmış olarak, porsiyon başına yaklaşık yüzde 90 protein içerecek şekilde işlenmesi ve süzülmesidir.
Peynir altı suyu, esas olarak protein bırakarak yağ ve laktoz içeriğini azaltmak için işlenir. Peynir altı suyu proteini izolatı, laktozu sindirmekte güçlük çeken (laktoz intoleransı) kişilerin kullanımı için daha uygun olabilir.
İzole whey protein ve konsantre whey protein arasındaki temel fark, peynir altı suyu izolatının daha fazla işleme tabi tutulmasıdır, bu da daha az karbonhidrat, laktoz ve yağ ile daha yüksek protein içeriği ile sonuçlanır.

Isolate Whey Protein Tozu Ne İşe Yarar, Zaman Kullanılabilir?

Bir kişi diyet gereksinimlerini yiyeceklerden karşılayamadığı için ek bir takviyeye ihtiyaç duyuyorsa, izole protein takviyesi almak, kas onarımı ve sentezi için faydalı olabileceğinden dolayı direnç antrenmanından sonra ve düzenli antrenman yaparken yatmadan önce kullanımı tavsiye edilir.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

  • Peynir altı suyu proteini konsantresi – (Concentrate Whey Protein) düşük düzeyde yağ ve düşük düzeyde karbonhidrat içerir . Konsantre whey proteindeki protein yüzdesi, ne kadar konsantre olduğuna bağlıdır. Alt uç konsantreler yüzde 30 proteine ve yüzde 90'a kadar yüksek uçlara sahip olma eğilimindedir.
  • Peynir altı suyu proteini izolatı yani Isolate Whey Protein, içerisindeki yağ ve laktoz miktarını azaltmak için daha fazla işlenir. İzole whey protein içeriğinde en az yüzde 90 protein bulunur.
  • Peynir altı suyu proteini hidrolizatı, peynir altı suyu proteininin “önceden sindirilmiş” formu olarak kabul edilir, çünkü zaten kısmi hidrolize uğramıştır, vücudun proteini emmesi için gerekli bir süreç. Hidrolize whey protein, diğer iki peynir altı suyu proteini formu kadar sindirim gerektirmez.

İzole Protein Tozu Fiyatları

Whey Protein ve İzole Protein arasındaki besin farklılıklarına ek olarak, bu iki peynir altı suyu türü arasında maliyet farklılıkları vardır. Genel olarak piyasaya bakıldığında izolat proteini, peynir altı suyu konsantresinden daha pahalıdır.
İzolat proteinin maliyetlerini etkileyen oldukça önemli sebepler bulunuyor. Özel işlemlerden geçmesi, daha az laktoz, yağ ve karbonhidrata sahip içeriği, fazla miktarda protein içermesi ve yüksek saflığı bu sebeplerden bir kaçı olarak sayılabilir.
İhtiyacınıza yönelik en iyi protein tozu takviyelerini avantajlı fiyatlar ile Protein7.com’da bulabilir, orijinal ürün garantisi ve aynı gün kargo gibi fırsatlar ile satın alabilirsiniz.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password