Kilo


Gainer Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kilo ve hacim artışında tercih edilen gainer, karbonhidrat oranının yüksek olduğu ürünlerdir. Özellikle yoğun antrenman dönemlerinde vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat ile birlikte günlük protein miktarını da karşılamaya yardımcı olan karbonhidrat tozu ürünleri, kalori hedefinin karşılanmasına destek olmaktadır. Dolayısıyla her porsiyonda yüksek miktarda kalori içermeleri önemli özelliklerindendir. İçerisinde kreatin, vitamin ve mineral olan ürünler bulunmakla birlikte, ek olarak kreatin ve vitaminler ile desteklenerek verimlilikleri arttırılabilir.
Gainer ürünleri; karbonhidrat, protein ve yağ şeklinde büyük dozda kalori sunan bir sporcu beslenme takviyesidir. Genel olarak, 4:1 oranında karbonhidrat ve protein içerir, bu da her bir kütle kazancı porsiyonunun 25 gram protein ve 200 gram karbonhidrat sunduğu anlamına gelir. Günlük porsiyonları genellikle 200-250 gr olarak belirlenir. Ancak bu oran ve miktarlar üründen ürüne değişebilmektedir. Kullanım şekilleri de ürünün içeriğine ve uzman diyetisyen önerisine göre değişmektedir.
Birçok insan için en büyük sorunlardan biri kilo vermektir ancak hacim kazanmak için uğraşan sporcu sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Çoğu sporcu için kilo almak, üstelik bunu sağlıklı bir şekilde yapabiliyor olmak, oldukça zorlayıcı bir süreç haline gelebiliyor. Bu noktada karbonhidrat tozu, vücut ağırlığını artırmak (hacimlendirmek) için destek sağlayabilecek bir seçenektir. Yiyecekler yolu ile alınamayan kalorinin sağlıklı, kolay ve hızlı şekilde alınmasına yarar. İçeriği sayesinde kas inşasına ve antrenman sonrasında vücudun toparlanmasına katkı sağlar.
Whey protein ile gainer arasındaki en büyük farklardan biri, her birinden elde edilen kalori sayısıdır. Tipik bir peynir altı suyu protein tozu genellikle porsiyon başına yaklaşık 150-250 kalori içerirken, bir karbonhidrat tozu porsiyonu 900-1200 kalori sağlar.

Karbonhidrat Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kalori arttırmanın temel amacı, kütle kazancı sağlamak ve büyümeyi teşvik etmektir. Özellikle kas ve hacim artışı için yeterli kalori alımının desteklenmesinde karbonhidrat tozu sıklıkla tercih edilmektedir. Gün boyunca size enerji sağlamak ve kalori ihtiyacınızı yüksek oranda güne başlarken tamamlamak için sabahları kullanılabildiği gibi, glikojen depolarını yenilemek ve kasları yeniden inşa etmek için antrenman öncesi ve sonrasında tüketmek daha çok önerilmektedir.
1 porsiyon ürünü, su veya süt ile karıştırarak günde 1 kez antrenmandan 30dk önce veya sonra kullanabilirsiniz. Bunun yanında ihtiyaç ve hedefinize göre günde bir veya iki kez gainer desteği alabilir dilerseniz öğünlerinizin arasında tercih edebilirsiniz.
Gainer spor yapan ve hacim artışına destek olmak isteyen bireyler gibi spor yapmayan bireylerde isteğe bağlı olarak tüketilebilir. Özellikle günlük kalori ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşayan ve bunu sağlıklı yollarla sağlamak isteyen bireyler için, gün içerisinde öğünler arasında veya yatmadan önce su veya süt ile karıştırarak kullanılabilir. Dozun belirlenmesi için bir beslenme uzmanından destek alınmasında fayda vardır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password