BCAA

BCAA takviyeleri, vücudunuzun üretemediği ve kas gelişimi için kritik olan valin, lösin ve izolösin amino asitlerini içerir. Bu esansiyel amino asitler, kas dokularının yeniden inşası ve büyümesi için hayati öneme sahiptir. Egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında alındığında, BCAA'lar hızla emilir ve kaslarınıza enerji sağlar, ayrıca glikojen depolarını destekleyerek dayanıklılığı artırır. Önerilen günlük dozaj, kiloya bağlı olarak ayarlanabilir ve düzenli kullanımıyla kas gelişimini destekleyerek enerji seviyelerinizi yükseltebilirsiniz. BCAA takviyeleri genellikle toz, tablet veya likit formda bulunabilir, bu da size uygun olanı seçme özgürlüğü tanır. Kaslarınıza destek olmak ve performansınızı artırmak için BCAA takviyelerini düzenli olarak kullanarak, spor ve enerji dolu bir yaşama adım atabilirsiniz.


BCAA Nedir?

BCAA vücut tarafından metabolize edilen ve kas enerjisi kaynağı olarak kullanılan esansiyel amino asitler olarak ifade edilen valin, lösin ve izolösin için genel bir terimdir. Esansiyel amino asitler vücudun kendi üretemediği amino asitlerdir ve takviye olarak alıma ihtiyaç duyabilir. BCCA teriminin açılımı olan Branched Chain Amino Acid yani Dallı Zincirli Amino Asitler, moleküler yapısı dalları içerdiğinden bu şekilde adlandırılırlar.

Dallanmış zincirli amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Vücudunuzun yeniden inşası ve yeni kas büyümesi için bu amino asitlere ihtiyacınız vardır. Toplamda bulunan 20 farklı amino asitten 11'i vücudunuz tarafından üretilebilir. Bununla birlikte, vücut kalan dokuz adet amino asidi üretemediğinden dolayı beslenme yolu ile desteklenebilir veya ek gıda takviyesi olarak amino asitlerden faydalanılabilir.

BCAA Ne İşe Yarar ve Neden Önemlidir?

BCAA'lar, vücudunuzun kas proteininin yaklaşık %35'ini oluşturan lösin, izolösin ve valin amino asitleridir. Bu amino asitler bizim için "gereklidir" çünkü vücudumuz tarafından sentezlenemezler. Bu sebeple onları yiyeceklerden veya takviye edici gıdalardan almamız gerekir. BCAA'ları takviye etmek, kaslarınızın enerji üretimi için kullandığı birincil yakıt olan glikojen depolarını desteklemeye yarar.

BCAA'ların zengin diyet kaynakları arasında süt, yumurta, et, kümes hayvanları ve balık bulunur. Diğer amino asitlerin çoğundan farklı olarak, karaciğer tarafından parçalanmanın aksine, esas olarak kasın içinde metabolize edilirler. Bunun performans için iki önemli etkisi vardır:

  • Hızla Emilir: Kan dolaşımına hızla girer, karaciğerdeki yıkımı atlar ve aktif dokular (esas olarak kas) tarafından kolayca alınır.
  • Daha Fazla Enerji Kaynağı: Uzun süreli egzersiz sırasında enerji artışları için BCAA yıkımı olarak çalışan kas için ek bir yakıt kaynağı sağlar. Ayrıca genel protein döngüsünde önemli bir rol oynar.

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA kullanımının ne zaman olması gerektiği sıkça merak edilen sorulardan biridir. Önerilen günlük dozun aşılmaması koşuluyla egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında sağlanabilir. Bununla birlikte, BCAA'ların egzersiz öncesi ve sırasında faydalı olduğu uzun zamandır biliniyor. Takviyeler vücudunuzda kolayca emilir. Kaslarınıza hızlı bir şekilde ulaşır, kan dolaşımındaki BCAA seviyelerini yükseltir. Optimum sonuçlar için bunları sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikte kullanmanız önerilir. Diyetinizin et, süt ürünleri, balık, yumurta vb. kaynaklı tam protein formundaki gıdalardan yeterli düzeyde amino asit alamadığınızı düşünüyorsanız, öğünler arasında takviye alınabilir. BCAA faydalarını en iyi şekilde gözlemleyebilmeniz için bu takviyeleri düzenli olarak kullanmanız önemlidir.

Günlük BCAA kullanımı toz formda ortalama 5 - 15 gr arasında, tablet formda ise en az 2-3 tablet kullanımı şeklinde olabilir. Kişinin kilosuna göre oranlar ayarlanabilir. Bu dozaj antrenman öncesi, sırası ve sonrası alım olarak bölünebilir.

Normal bir spor salonu programını takip eden kadın sporcular, günde 3-5 grama sadık kalabilirler. Yani günde bir veya iki kez BCAA powder alabilirler. Eğer sıkı bir egzersiz programı uyguluyorsanız, günlük dozunuzu daha yükseltmeniz gerekebilir. Aldığınız miktarı günde 4-5 porsiyona bölerek günde 12 grama kadar alabilirsiniz.

Erkekler için önerilen BCAA dozu ise günde 15-20 gram olabilir. Yorucu bir şekilde egzersiz yapmıyorsanız, günde iki kez BCAA dozuna bağlı kalabilirsiniz. Aynı şekilde, yoğun bir spor salonu hayatınız varsa, günlük dozunuzu her biri 5 gr'lık 6-8 porsiyona yükseltebilirsiniz.

BCAA Yalnızca Toz Formda Mı Satılıyor?

Piyasada çoğunlukla toz formda bulunabilen BCAA takviyeleri ek olarak tablet veya likit formunda da satışa sunulmaktadır. Toz form takviyeleri içimi kolaylaştırmak adına aromalı olarak da satılmaktadır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password