Kilo Kontrolü & Hacim

Fiziksel aktivite sırasında yağ yakımını desteklemek, enerji artışı veya metabolizmanın hızlanmasına destek olmak gibi etkileri bulunan çeşitli ürünler ile kilo verme sürecine yardımcı olmak mümkündür. Kilo kontrolü noktasında kimi kişiler de kilo/hacim artışını hedeflemektedir. Bu dönemlerde gainer (karbonhidrat tozu) ürünleri, karbonhidrat ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaktadır.


Kilo ve Hacim Ürünleri Nelerdir?

İskelet kası ağırlıklı olarak kas lifleri ve bağ dokusundan oluşur. Kas inşa etmek istiyorsanız , spor salonuna kaç kez gittiğinizden ve orada ne kadar zaman harcadığınızdan ya da kaç kilo aldığınızdan ziyade hacmine odaklanmak önemlidir. Sadece doğru beslenerek ve ağırlık kaldırarak kas yapabilmek çok sınırlı kalabilmektedir. Büyüme potansiyelinizi gerçekten en üst düzeye çıkarmak için gıda takviyeleri popüler bir seçenektir. Kilo ve hacim ürünlerinin başında gelen karbonhidrat tozu ve gainer ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Kas gücü ve kas büyümesi arasında fark var mı?

Cevap evet, kuvvet antrenmanı kasları güçlendirmeye yardımcı olur ve kas geliştirme/vücut geliştirme kasları daha büyük göstermeyi amaçlar. Daha büyük kaslar ve genel fiziksel boyut bazı güç avantajları sağlasa da, antrenman programları istenen antrenman sonucuna, yani kas boyutuna veya kas kuvvetine bağlı olarak farklıdır.

Kilo ve hacim arasındaki fark nedir?

Klasik bir ikilemden bahsedelim. Hangisi daha ağır? Bir kilo tüy mü yoksa bir kilo tuğla mı? Tabii ki, ikisi de aynı ağırlıktadır. Ancak, bir kilo tuğla, bir kilo tüyden daha yoğundur ve her biri oldukça farklı görünecektir. Hacim, bir şeyin kapladığı alandır. Kilo ise bir şeyin ne kadar ağır olduğudur. Kas ağırımız ve kas hacmimiz için de aynı şekilde düşünebiliriz.

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Ağırlık çalışması gibi yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında kaslar kas kasılmasını sağlamak için ATP kullanır ve adenozin trifosfat kaslarınızda yetersiz miktarda depolanmaktadır. Sorun şu ki, vücudunuz rezervlerini yenilemek için hemen daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bunu başarmak için ise kaslarda depolanmış glikojene yani karbonhidrata gereksinim duyulmaktadır. Karbonhidrat tozu, tam bu aşamada kilo ve hacim kazanmak için vücudun ihtiyacı olan gereksinimi destekleyebilecek supplement ürünlerindendir.

Karbonhidrat Tozu ve Gainer Takviyeleri Ne İşe Yarar?

Yoğun antrenmanlar tercih ediyorsanız, çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Egzersizden önce ve antrenman sırasında takviye olarak karbonhidrat veya gainer kullanmak, kaslarınızı besleyen glikojeni hemen kullanıma hazır halde tutmanıza yardımcı olabilir ve antrenman yoğunluğunuzu tam gazda tutmanıza olanak tanır. Vücudunuz ATP, glikojen ve amino asit rezervlerini kullandığından kaslarınız doğal olarak parçalanır. Hızlı sindirilen proteinleri veya amino asitleri de dahil ederken bir karbonhidrat takviyesi tüketmek, glikojen yakıt ikmaline yardımcı olur.
Gainer ise bir tür protein tozu olarak düşünülebilir. Gainer ve protein tozu arasındaki en temel fark, gainer'ın her porsiyonunda daha yüksek miktarda kalori içermesidir. Gainer, tipik protein takviyelerinin aksine, sadece protein açısından değil, aynı zamanda karbonhidrat ve sağlıklı yağlar gibi diğer bileşenler açısından da zengindir. Hacim kazanmak için en çok tercih edilen takviyeler arasında sayılabilir. Kaliteli markaları ve gainer fiyatlarını inceleyerek kendiniz için en doğru olacak takviyeyi bulabilirsiniz.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Kilo ve hacim sağlamaya destek olması için beslenme programı oldukça önemlidir. Karbonhidrat tozu kilo aldırır mı konusunda ise dikkate alınması gereken ilk şey, vücudunuzun ne kadar karbonhidrat ihtiyacı olduğudur. Karbonhidrat takviyeleri genellikle antrenmandan 1 saat önce alınması önerilir. Günde bir kez, haftada üç ila beş gün antrenman yapıyorsanız, özellikle düşük karbonhidrat almıyorsanız veya yağa uyum sağlamıyorsanız, bir sonraki seansta glikojeni tamamen doldurmanız gerekir. Sporcular çoğunlukla günlük kalori alımının yüzde 20 ila 40'ını karbonhidrattan almayı hedefleyebilir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password