CLA

Konjüge linoleik asidi kavramının kısaltmasından oluşan CLA, bir çeşit omega 6 yağ asididir. Enerji üretimine ve metabolizma hızının artmasına yardımcı olarak yağ yakımını ve yağsız kas kütlesinin korunmasını desteklemektedir.


CLA'nın Açılımı ve CLA Nedir?

Son yıllarda sadece sporcular arasında değil herkes için popüler hale gelen bir gıda takviyesi olan CLA, omega 6 yağ asitlerinin en yaygın olanıdır ve bitkisel yağların çoğunda yüksek miktarlarda bulunur. Conjugated Linoleic Acid kavramının baş harflerinin kullanımı ile kısaltılmış bir terimdir. Konjuge linoleik asit, izole edilmiş çift bağlar yerine konjuge bir çift bağ sistemi içeren bir grup geometrik ve konumsal linoleik asit izomeri için ortak bir terimi temsil eder. Konjuge linoleik asit, gıdalarda az miktarlarda bulunur. Teknik olarak bakıldığında CLA bir trans yağdır. Ancak sağlıklı besinlerde bulunduğundan dolayı zararlı trans yağlar grubunda yer almaz. Endüstriyel olan yani sağlığa zararlı trans yağlardan çok farklıdır.

Konjuge linoleik asitler (CLA), geviş getiren hayvan gıda ürünlerinde doğal olarak bulunan çoklu doymamış yağ asitleridir. Antikanserojenik bir faktör olarak keşfedildiğinden bu yana oldukça dikkat çekmiştir ve sağlıkla ilgili bozukluklarda farklı etkileri olduğu bilinmektedir. Bilinen 28 farklı CLA formları arasındaki fark, çift bağlarının çeşitli şekillerde düzenlenmesidir. Görünürde çok küçük bir şeyin hücrelerimizde büyük farklar yaratacağı düşünülmese de tam aksine büyük fark yaratabileceği ihtimalini de akılda tutmak önemlidir.

CLA Hangi Besinlerde Bulunur?

CLA izomerleri doğal olarak süt ve süt ürünlerinde bulunur. Konjuge linoleik asit bir yağ türü olup süt ve sığır eti başlıca kaynakları arasındadır. Çoğu CLA takviyesi ise aspir yağından yapılır. Çoklu doymamış yağ asitleri ailesi altında sınıflandırılan linoleik asit izomerlerinin heterojen grubudur. Konjuge linoleik asit, geviş getiren bakteriler tarafından çoklu doymamış yağ asitlerinin bir ara maddesi olarak üretilir.

Süt yağının en yüksek konjuge linoleik asit miktarına, yani 2–53,7 mg/g yağa sahip olduğu bilinmektedir.

Konjuge linoleik asit, yağ alımını azaltır ve adipositlerde yağ salınımını artırır aynı zamanda kas dokusunda yağ asidi beta oksidasyonunu artırır. Ayrıca bu bileşik, tekli doymamış yağ asitlerinin seviyelerini azaltarak hücre zarı yağ asidi bileşimini değiştirebilir.

CLA Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

CLA kullananlar için önerilen kullanım şekli öğünlerle birlikte alınmasıdır. Ortalama bir öğün veya diyet, günlük 15-174 mg konjuge linoleik asit sağlar. Ek olarak çoğunlukla yetişkinler tarafından 2-12 hafta boyunca günde ağızdan 1.6-6.8 gram dozlarda kullanılabileceği söylenebilir. Belirli bir durum için hangi dozun en iyi olabileceğini veya olası yan etkilerinden kaçınmak adına mutlaka doktorunuzla görüşerek kullanmanız önerilir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password