Likit Amino Asit


Likit Amino Asit Nedir?

Likit amino asit, oldukça etkili ve saf formdadır. Bu özelliklerinin yanında en çok tercih edilme sebepleri arasında kapsül ve toz formdaki amino asit çeşitlerine kıyasla vücut tarafından daha hızlı bir şekilde sindiriliyor olmasıdır. Amino asitler, vücudunuzun kas oluşturmak için kullandığı proteinin yapı taşlarıdır ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı yerine getirilebilmesinde önemli roller oynar. Kas inşa etmek, gen ekspresyonunu düzenlemek, hücre sinyalizasyonunu ve bağışıklığı düzenlemek gibi önemli görevlere sahiptirler. Ayrıca vücut hücrelerinin ve organlarının sağlıklı çalışması için de son derece değerli bileşenlerdir.
İki tür amino asit türünden bahsedilebilir. Bunlar; esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitlerdir. Vücut esansiyel olmayan amino asitleri kendisi üretebilir, ancak esansiyel amino asitler yalnızca besin yoluyla elde edilebilir. Likit amino asit çeşitleri ise esansiyel amino asitleri de içinde bulundurmaktadır.

Sıvı Amino Asit Ne İşe Yarar?

Yoğun bir antrenman sırasında egzersiz performanslarını artırmaya ve kas yıkımını azaltmaya çalışan sporcular, sıvı amino asit takviyesinden yararlanabilirler. Sahip olduğu amino asit profili sayesinde kas kuvvetini ve dayanıklılığını arttırmaya destek olur. Bazı çalışmalar likit amino asit tüketmenin, artan enerji seviyeleri ve daha hızlı toparlanma süresi gibi potansiyel yararları da olduğunu göstermiştir.
Sıvı amino asitler doğal olarak glütensizdir. Et, yumurta ve kümes hayvanları gibi hayvansal proteinleri içermeyen bir diyetten tüm temel amino asitleri almak daha zor olabileceğinden, likit amino asitler genellikle vejetaryenlere önerilir. Yine de, çeşitli bitki bazlı protein kaynaklarını yiyerek mümkündür. Bunlar fındık (ve fındık ezmesi), tohumlar, tahıllar ve baklagiller içerebilir. Tofu ve tempeh gibi bitki bazlı et ikameleri de etten kaçınanlar için harika protein kaynaklarıdır.

Likit Amino Asit Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Likit amino asitleri beslenmenize eklemek çok kolaydır. Yemeklere tat vermek için kullanılabileceği gibi meyve suyu gibi ürünlerle karıştırılarak da kullanılabilir. Sıvı amino asitler antrenman öncesi, sırası ve de sonrası kullanım için uygun bir takviyedir. Ürünlerin porsiyon içerisindeki değerlerine ve ihtiyacınıza göre tüketilebilir. Bir porsiyon yaklaşık 15 g amino asit bulundurmakta ve porsiyonlar 25-40 ml aralığındadır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password