Vücuttaki ödem, sporla ilgilenen, vücut geliştirmek isteyen ya da zayıflamayı hedefleyen pek çok kişi için önemli bir problemdir. Vücutta ödem oluşumu, en temel tanımıyla vücudun su tutmasıdır. Bu durum genellikle zararsız olsa da belli durumlarda bünyeyi tehdit eden problemlere yol açabilir. Peki ödem atma yolları nelerdir? Vücuttan ödem atmak için ideal yöntemler hangileridir? Bu soruların cevabı sıkça araştırılır. İşte vücuttan ödem atma rehberimiz!

Ödem Nedir?

Ödem ne demek? Bu soruya verilebilecek en doğru yanıt, ödemin vücudun su toplaması ile oluşan şişlikler olduğudur. Ayakta ödem, genellikle en sık karşılaşılan sorundur. Bunun dışında bacaklarda, kollarda ve ellerde de ödemle karşılaşılabilir. Ödem kimi zaman böbrek, kalp ya da karaciğer hastalığı nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

  • Özellikle kol ve bacaklarda, cilt altında ortaya çıkan şişlik
  • Ciltte parlama ve gerginlik oluşması
  • Artan karın büyüklüğü
  • Şişlik gelişen bölgelere birkaç saniyelik baskı yapılıp bırakılınca çukur oluşması

Bu belirtilere aşağıdaki şikayetlerden bir veya birkaçı eşlik ediyorsa acilen bir doktora danışmanız gerekebilir:

  • Solunum güçlüğü
  • Göğüs ağrısı
  • Nefes darlığı

Vücuttan Ödem Atmanın Yolları Nelerdir?

Vücuttan ödem atmak için ilk etapta yoğun tuz tüketimi azaltılmalıdır. Aynı zamanda bazı ilaçlar da vücudun su tutmasına sebep olabilir. Vücuttan ödem nasıl atılır sorusunun yanıtları ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Düzenli Spor Yapmak

Sporu bir yaşam tarzı hÇline getirmek sağlık üzerinde oldukça faydalıdır. Düzenli egzersiz yapmak, en kısa sürede ödem söktürücü etki sağlayan yöntemlerden biridir. Spor yaparken terlemeniz, su atmanızı kolaylaştırır. Bu durum yaptığınız sporun türüne ve ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterebilir. Dehidrasyona uğramamak için ise su tüketimini ihmal etmemelisiniz.

2. Dengeli Tuz Tüketimi

İnsan vücudunda en yoğun bulunan elektrolitlerden biri, tuzdan gelen sodyumdur. Sodyum seviyesinin çok yüksek ya da çok düşük olması durumunda vücutta ödem oluşabilir. İşlenmiş gıda ve yüksek tuz tüketimi, ödem oluşmasının sebepleri arasında yer alır. Yeterli su alımı ve düzenli egzersizin yanı sıra tuz tüketiminde de ölçülü olmak önem taşır.

3. Elektrolit Almak

Elektrolitler, vücutta su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Tıpkı potasyum ve magnezyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Elektrolit değerlerinin çok yüksek ya da çok düşük olması ödem oluşumuna yol açacağı için vücuttaki elektrolit düzeyi dengelenmelidir. Sıcak ve nemli bir ortamda spor yapıyorsanız elektrolit alımını artırmanız fayda sağlayabilir.

4. Magnezyum Desteği Almak

Elektrolitlerin ödem konusunda ne kadar etkili olduğunu belirtmiştir. Hem sağlıklı bir yaşam hem de verimli bir spor performansı sağlama noktasında magnezyum oldukça önemlidir. Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, magnezyumun suya bağlı kiloyu engelleyebildiğini ortaya koymuştur. Bu yüzden magnezyum takviyesi almak ödem söktürücü yöntemler arasındadır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password