Kilo alamama problemi kilo vermek kadar bir çok kişinin uğraş verdiği bir konudur. Kilo almak çok kolay görünüyor olabilir ama işin perde arkası pek de öyle değildir. Aksine kolay olmadığı kadar sağlıksız olabilir ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Aşırı zayıflığa bağlı olarak yeme bozuklukları, gelişim geriliği, kemik erimesi gibi hastalıklar meydana gelebilir. Zayıf olmanın sağlıksız olmak anlamına gelmediği de unutulmaması gerekir. Bu süreçte en önemlisi uzman kontrolünde güvenli bir şekilde yola devam etmek olacaktır.

Günlük kalori ihtiyacı yaş ve cinsiyete göre değişilik gösterdiğinden kilo almak için ne kadar besin tüketilmesi gerektiğini bilmek önemli bir konudur. Ortalama bir sonuç elde etmek için vücut kitle indeksi hesaplanabilir. Normalden düşük kilolu olmak, literatürde 18âEUR(TM)in altında bir vücut kitle indeksine (VKİ) sahip olmak olarak tanımlanır.

Kilo almanın yolları nelerdir?

Nasıl kilo alırım diyenlerin, bunu kaslarını güçlendirerek yani kas kütlelerini arttırarak yapmaları gerekmektedir; çünkü kas yaparak kilo almak, vücuttaki yağı arttırarak kilo almaktan daha sağlıklıdır.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz kilo verme sürecinde olduğu gibi kilo almak için de altın kuraldır. Kişiye uygun bir kilo alma diyeti belirlenebilir. Ara ve ana öğünlerin atlanmaması önemli olacaktır. Tüketilecek öğünlerde karbonhidrat, yağ ve protein dengesi sağlanmalıdır. Su içme alışkanlığı edinilmeli ve uyku düzenine mutlak dikkat edilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı Kilo Almak için Ne Yemeliyiz?

Kilo almak için yapılabilineceklerden en önemlisi vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketmektir. Basit bir kalori hesabı yaparak gün içinde alınan ve verilen kalori ihtiyacı takip edilebilinir. Hızlı, sağlıksız ve yağ ağırlıklı kilo almanın yolu fast-food ve karbonhidrat almaktan geçer.  Kek, pasta, tatlı ve diğer şekerli yemekler kilo almanız konusunda yardımcı gibi görünür ama bu yiyecekler sadece yağ yapar ve şişmanlamaya başlarsınız. Bu ağır şeker içeren yiyecekler büyük ya da küçük olsun size zarar verecektir.

Sağlıklı kilo almak için tüketmemiz gereken başlıca besin; protein. Protein kas yapmanın anahtarıdır ve kilo almanıza yardımcı olur. Ayrıca yüksek kalorili besinler ve enerjisi yoğun gıdaları mümkün olduğunca tüketmeye çalışın.

Kilo almanız için yardımcı olabilecek bazı enerjisi yoğun gıdaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Fındık, fıstık, badem,ceviz, gibi kuruyemişler,
  • Yağlı süt, tam yağlı yoğurt, peynir, krema,
  • Yulaf,
  • Zeytinyağı, avakado gibi bitkisel yağlar,
  • Pirinç,
  • Yağlı tavuk veya dana eti,
  • Patates,
  • Fıstık ezmesi, hindistan cevizi sütü, granola, karışımları.

Gıda takviyeleri de vücudunuza fazladan bir miktar kalori ve protein sağlayarak ya da daha sıkı egzersiz yapmanıza imkan tanıyarak amacınıza ulaşmanızda yardımcı olabilir. Birçok araştırma, gıda takviyesi olarak protein alan ve düzenli egzersiz yapan yetişkinlerin daha fazla kas kazandıklarını göstermektedir. Protein tozları yardımcı takviye olarak kullanılabilinir.

Protein Tozu ürünlerini incelemek için inceleyebilirsiniz; protein7.com/protein-tozu.html

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password