Karbonhidratlar, vücudumuz için olmazsa olmaz besin yapı taşlarıdır. Bu sebeple de Karbonhidrat nedir sorusuna verilecek en net cevap da budur. İşlevine bakacak olursak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan, önemli birer kaynaktan söz ediyoruz. Hem beyin, hem de merkezi sinir sisteminin sorunsuzca çalışması ve görevini yerine getirmesi, karbonhidrat tüketimi ile doğru orantılıdır. Diğer taraftan karbonhidratlar iki farklı türde değerlendirilir. İyi ve kötü olarak isimlendirilen bu türlerin iyi olanları, birden fazla doğal şekeri bir arada barındırarak vücudumuz için son derece faydalı bir içerik ile karşımıza çıkar. Diğer taraftan kötü olarak isimlendirilen türler, içerdiği şeker ile hızla kana karışıp, ani şeker düzeyi yükselmelerine sebep olurlar. Bunların dışında bir de farklı bir tanımlama olarak kompleks karbonhidratlar karşımıza çıkar. Lifli besinler bu grup içerisinde bulunur ve sağlıklı sindirim sistemi için olmazsa olmazdır. Karbonhidrat içeren besinleri yani enerji veren yiyecekleri ise beslenmenizi düzenleyebilmeniz amacıyla sizin için listeledik. İşte Karbonhidratlı yiyecekler!

İyi Karbonhidratlar

  • Sebze olarak brokoli, havuç ve yeşil yapraklı sebzeleri bu kategoride değerlendirebiliriz.
  • Elma, muz, çilek ve böğürtlen ise bu grupta yer alan meyvelerdir.
  • Bezelye, fasulye ve mercimek ise karbonhidratlı besinler arasında en çok tercih edilenlerdir diyebiliriz. Ayrıca tahmin edeceğiniz üzere bakliyatlar grubundan söz ediyoruz.
  • Yukarı bahsettiklerimiz dışında ise badem, fındık, ceviz, chia tohumu, kinoa ve yulaf aynı tür yiyecekler arasında yer almaktadır.
  • Üzerinde özenle durulması gereken bir karbonhidratlı yiyecek alternatifi ise kuru meyvedir. Hemen hemen her meyveyi bu grupta değerlendirebiliriz. %94 oranında içeriğe sahip olan kuru meyveler, iyi bir enerji kaynağı olacaktır.
  • Süt ve yoğurt başta olmak üzere çeşitli süt ürünlerini ise bu grubun dışında tutmak gerekiyor. Her ne kadar çeşitli sebepler ile son derece faydalı olsa da, bu tür ürünler düşük içeriği ile enerji verme potansiyeli açısından da geri planda kalmaktadır.
  • Kahverengi pirinç, karabuğday, arpa ve çavdar ise kesinlikle tercih edebileceğiniz Karbonhidrat içeren besinler arasında yer alır. Yani içiniz rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz.

Tüketebileceğimiz faydalı karbonhidratlar nelerdir, öğrendiğimize göre bir de konuya karbonhidrat tozu açısından bakalım. Özellikle sporcuların tercihi olan bu tür takviye ürünler, iyi bir vücut şekillendirmesi ve de iyi bir beslenme için idealdir. Antrenmanlarınız da, beslenmeniz de belli bir denge içerisinde olursa, son derece hızlı bir şekilde sonuç alabilir, emeğinizin karşılığını da alabilirsiniz. Bu tür takviye ürünler, hem kişinin enerji ihtiyacını karşılar, hem de kas yapılarını korur. Üstelik antrenmanların sonuçlarını da korumuş olacaksınız. Yani mevcut kas kütlenizin antrenmanlar sırasında yıkılmasını engellemiş olacaksınız. Bu sebeple oldukça önemli ve faydalı bir takviye ürün olduğunu hatırlatalım.

Son olarak ise özellikle vücut şeklini önemseyenler için belirtmemiz gerek ki, doğru miktarlarda karbonhidrat içeren bir beslenme şekli, doğru ve ideal oranlarda kalori alacağımız anlamına gelir. Bununla birlikte sindirim sistemimizi de korumuş oluruz. Yani hem vücut şeklimizi, hem de sağlığımızı koruyan yiyeceklere ihtiyacımız varsa, tercihimiz kesinlikle bahsettiğimiz içeriğe sahip besinler olmalıdır. Bunların neler olduğunu öğrendiğimize göre hızlıca uygulamaya geçebilir, kendi programımızı hazırlayabiliriz.  Bu bilinçle, egzersizlerimizden de daha fazla verim alacağız, sağlık problemlerimizin oluşturduğu ağrı ve benzeri şikÇyetleri de ortadan kaldıracağız. Kısacası yukarıda sıraladığımız yiyecekler açısından zengin bir beslenme şekli, hayatımızı tamamen değiştirebilir. Bir düşünün, sizin de mutlaka bu tür besinlere ihtiyacınız var! 

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password