Balık yağı, içerdiği Omega 3 yağ asidi sebebi ile Omega 3 takviyesi olarak da anılan bir tür hayvansal yağdır. İçerdiği D vitamini EPA ve DHA ile de dikkatleri çeker. Omega 3 takviyeleriyle hayatınızda ciddi değişiklikler yaratabilirsiniz. Ton balığı ve Ringa balığı gibi türlerin yanı sıra Omega 3 yönünden zengin pek çok balık türünden elde edilebilen balık yağı takviyeleri, çeşitli özelliği ile ön plana çıkarken, aynı zamanda sayısız merak edilen konuyu da akıllara getiriyor. Birçok faydası olduğu bilinen Omega 3 yağ asidini sadece balıktan değil, keten tohumu, chia tohumu ve benzeri bitkisel kaynaklardan da alabileceğinizi, ancak balık yağının sağlayacağı avantajların çok daha çeşitli olduğunu hatırlattıktan sonra cevabı merak edilen sorulara geçelim.

 

Omega 3 (Balık Yağı) Faydaları Nelerdir?

Balık yağı hapı olarak nitelenen ürün, kapsül formda sunulan bir takviye üründür. Balık yağının düzenli ve doğru kullanımı ise vücudumuzun pek çok noktasında etkili olabilir. Meme kanseri, Prostat kanseri ve daha pek çok türde kansere karşı savaşmakta, vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirmektedir. Dikkat eksikliği gibi sorunlarda önemli rol oynarken, hiperaktivite bozukluğu konusunda da olumlu etkileri gözlenmektedir. Beyin ve göz için harika bir takviye olduğunu da ayrıca hatırlatalım. Görme problemleri için kullanılabilir, beyin gelişimi için destekleyicidir ve Alzheimer hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıklara karşı tercih edilebilir. Bebeklerde beyin gelişimini ise anne sütü aracılığı ile desteklemektedir. Tam anlamı ile bir beyin gıdası olarak nitelenen balık yağı, sıraladığımız tüm faydaların yanı sıra uyku problemlerine de iyi gelmektedir. Basit gibi görünen bu tür problemler, yaşam kalitesini düşürüyor olması sebebi ile mutlaka tedavi edilmelidir ve bazı durumlarda Omega 3 kullanımı ile zahmetsizce bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Balık Yağı (Omega 3) Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalara göre, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi çeşitli hastalıkların riskini azaltan balık yağı ile mümkün. Çünkü vücuttaki Sitokin ve EicosanoidâEUR(TM)lerin miktar ve hareketliliklerini artırmaktadır. Bu da doğrudan bağışıklığa etki eder. Gözdeki retinanın fonksiyonlarına doğrudan etki etmesi sayesinde göz sağlığına olan katkıları, pek çok kalp hastalığını engellemesi ve kalp krizinden koruması pek de göz ardı edilmeyecek fonksiyonlarıdır. Ayrıca kan basıncını düşürür ve doymamış yağ olarak birçok faydası olduğu da bilinmektedir. Son olarak hatırlatalım ki kalp ve damar sağlığı için neredeyse bir olmazsa olmazdır.

Balık Yağı (Omega 3) Kilo Aldırır mı?

Balık yağı, bir yağ olmasına karşın olağan dışı bir kilo alımına sebep olmamaktadır. Yani beslenme düzeninizde ekstra bir değişiklik yapmadığınız sürece, balık yağı kullanımına bağlı olarak kilo almazsınız. Bunun aksine, balık yağının termojenezi harekete geçirdiği ve daha fazla enerji harcamayı sağladığı görülmektedir. Yani yağ yakma sistemini harekete geçirmektedir. Bu sebeple balık yağı kullanımı ile sağlıklı bir şekilde yağ kütlelerinin kaybedilmesi, yani kilo vermek de mümkündür.

Balık Yağı (Omega 3) Nasıl Kullanılır?

Balık yağı kapsülünü kullanmaya başlamadan önce günlük kullanım miktarlarını bilmelisiniz. Normal şartlarda normal bir birey için günlük 1000 mg Omega 3 önerilmektedir. Ancak 1000 mg balık yağı, 1000 mg Omega 3 yağ asidi demek değildir. Ortalama 300 mg Omega 3 içermektedir. Bu sebeple de alacağınız takviyeyi nasıl kullanacağınızı bahsettiğimiz ölçülere göre planlamalısınız. Ayrıca Omega 3 tüketiminde dikkat edilecek önemli bir nokta daha var. Yağlı balıkların tüketildiği günlerde, Omega 3 takviyesi almamak ya da alım miktarını azaltmak gerekir. Bu sayede doz aşımı gibi bir durum ile karşılaşılmaz.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password