Balık yağı hapı, yani Omega 3 takviyesi, vücudumuz için oldukça büyük bir önem taşıyor. Pek çok kişinin düzenli bir şekilde kullanmaya çalıştığı ya da çeşitli rahatsızlıklarına iyi geldiği için tercih ettiği bu takviyenin faydalarını nereden başlasak da sıralasak bilemiyoruz. Hızlı bir giriş yaparak, balık yağı hapının genel faydalarından söz edelim. Kemik sağlığına, beyin sağlığına ve cilt güzelliğine etkileri bulunan Omega 3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonu azaltmada etkin rol oynuyor. Kalp sağlığına iyi gelirken, eklemleri de koruyor. Şimdi konuya biraz daha yakından bakalım ve kendisi küçük, etkileri ise çok büyük olan balık yağının faydalarını yakından görelim.

  1. Omega 3 hapı olarak da tanımlanan bu tür ürünler, yaşlanma karşıtı niteliktedir. Bu sebeple özellikle belli bir yaşın üzerinde olanların, düzenli olarak tüketmesi önerilir. Telomer kısalması, kök hücre fonksiyonlarını kısıtlar ve bu durum da hücre yenilenmesini yavaşlatır. Yani yaşlanma hız kazanır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Omega 3 yağ asidi fazla olan kişilerde Telomer kısalması görülmemektedir. Bu sebeple de balık yağı ve yaşlılık belirtileri arasında doğrudan bir ilişkiden söz edebiliriz.
  2. Gelelim en çok merak edilenlerden birineâEUR¦ Kilo verme sürecine etkisi nedir? Yani aslında diyoruz ki, balık yağı kilo aldırır mı yoksa verdirir mi? Bir yağ olması sebebi ile kilo aldıracağı kaygısı yaşayanlar bilmeli ki, balık yağının bu tür bir etkisi yok. Aksine enerji verecek ve yağ yakımını destekleyecektir. Yani buna egzersizleriniz ile eşlik ederseniz, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
  3. Omega 3 faydaları arasında yer alan en önemli madde beyin sağlığıdır aslında. Çünkü balık yağı tam anlamı ile bir beyin besinidir. Beyin sağlığını korumak için balık yağı desteği alınabilir, hafıza ve düşünme becerileri desteklenebilir.
  4. Konuya bir de vücut geliştirme ile ilgilenen, yoğun egzersizleri hayatının bir parçası olarak benimseyenler açısından bakalım. Omega 3 yağ asitleri, yağsız kas kütlesini korumayı sağlar. Yani egzersizlerinizin sonuçlarını muhafaza etmenize yardımcı olur. Balık yağı, siz uykuya daldığınızda bile metabolik olarak aktif halde bulunan kaslarınızı koruyacak, fazla kalori harcamanın da önüne geçecektir.
  5. Kemik sağlığı denildiğinde ise şüphesiz ki ilk akla gelen Kalsiyum, D vitamini ve Magnezyum oluyor. Ancak kemik sağlığı için balık yağının da bir olmazsa olmaz olduğu unutulmamalıdır. Kemik erimesi ile mücadelede de adeta en önemli savaş silahıdır. Kemiklerden söz etmişken, kireçlenmeye de değinmeden olmaz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Omega 3 yönünden zengin bir beslenmeye sahip olanlar daha az oranda kireçlenme sorunu yaşıyor.
  6. Vücudumuzdaki canlı dokular, her türlü yabancı maddeye karşı hücresel, sıvısal ya da damarsal bir tepki oluşturabilir. Bu tepkiye biz enflamasyon diyoruz. Omega 3 yağ asitleri ise antienflamatuvar etki gösteriyor ve oluşan yangı ya da iltihaplanmayı ortadan kaldırıyor.
  7. Bir de balık yağının bağırsaklara olan etkisinden söz edelim. Bağırsakları ne çalıştırır sorusunun öncelikli cevaplarından biri balık yağıdır. Daha düzenli çalışan sindirim sistemi için mutlaka bu takviyeyi alıyor olmanız gerekiyor.
  8. Son olarak ise balık yağının, hava kirliliği ve kalp sağlığı ile olan ilişkisinden söz edelim. Son yıllarda hızla artan hava kirliliği, kalbi zorlayan etkenlerin başında geliyor. Buna bağlı olarak kalp ve yağ dokusu üzerinde oluşan hasarları, Omega 3 sayesinde ortadan kaldırabilir, hava kirliliğine karşı kalbimizi koruyabiliriz. Omega 3 faydaları arasında sıraladığımız tüm bu durumların yanı sıra, daha pek çok olumlu etkiden de söz etmek mümkündür. Siz siz olun, balık yağını beslenmenizin dışında bırakmayın.
Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password