Zerdeçal, daha çok Asya yemeklerinde yaygın olarak karşımıza çıkan, ancak son yıllarda dünya genelinde mutfaklara girip kendine yer bulmuş olan bir tür baharattır. Ancak sayısız faydası onu özel kılıyor. Bugün o kadar çok alanda faydalarından söz edebiliriz ve o kadar çok farklı kullanımından bahsedebiliriz ki, bu sizi oldukça şaşırtabilir. Ancak sözü çok uzatmadan bu kıymetli bitkiyi daha yakından tanımakta fayda var.

Zerdeçal Nedir?

Taze ve keskin tadı ile bilinen zerdeçal bitkisi, kökünün işlenmesi ile yemeklerimize dÇhil olur. Bahsettiğimiz üzere dünya genelinde yer edinmiş olan Zerdeçal kökü, kurutulup toz haline gelerek yaygın bir kullanım elde etmiştir. Bir tür baharat olarak karşımıza çıkmakla birlikte bugün ilaç sanayiinden, kozmetik sektörüne kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarını bu şekilde sınırlandırmak mümkün değil, ancak nasıl kullanılır sorusuna da ayrıca değinmek gerekiyor.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Yemeklerimizi lezzetlendiren bir baharat olarak kullanılır ve en yaygın kullanımı da budur. Bunun yanı sıra zerdeçal çayı da kulağa çok garip gelmiyor. Çünkü şifaları ile bilinen bu çay, bazı kültürler için olmazsa olmaz bir ritüeldir. Zerdeçal tozu denildiğinde ise baharat formundan söz edildiğini hepimiz biliyoruz. Bugün neredeyse her derde iyi gelen zerdeçalın kullanımı, şifa beklenen rahatsızlığa göre de değişebiliyor. Çalışmalar bu bitkiyi tüketmenin sağladığı muhteşem etkileri gözler önüne sermekte. Bu yüzden de doğru bir kullanım ile zerdeçalın sağlık sorunlarına ne gibi etkilerde bulunacağı merak ediliyor. Kısaca hangi rahatsızlıklarda ne tür faydalarından söz edilebilir bir görelim.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, belli hastalıklar ve belli hastalık belirtileri üzerindeki etkileri ile bu bitkiyi özel ilan etmiştir. Özellikle mide ağrısı, mide yanması, eklem ve kemik ağrıları, eklem iltihabı ve yorgunluk gibi durumlarda bu bitkinin şifası kolayca hissedilebiliyor. Ancak tüm bu durumlar bir hastalığın belirtisi olabileceğinden, hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Zerdeçal nasıl ne faydalar ortaya koyuyor merak edenler için sıralayacak olursak, depresyon, idrar kesesi iltihabı, tüberküloz, diyabet, anemi ve Alzheimer hastalığı ilk akla gelenlerdir. Ayrıca farklı kullanım şekilleri ile farklı hastalıklara da şifa olabilir. Burkulma ve şişlikler, saçkıran hastalığı, çürümeler ve göz enfeksiyonlarında, maske şeklinde kullanmak mümkündür. Bu kullanım şekli, doğrudan sorunlu bölgeye teması sağladığı için hızla başarılı sonuçlar almamızı sağlar.

Zerdeçal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bu bitkinin her derde deva olarak nitelendirilmesi, bizi bu konuda biraz aydınlatıyor aslında. Çağımızın en önemli sağlık problemi olan kanser ile başlayacak olursak, Zerdeçal kanser tedavisinde ya da önlenme sürecinde etkinlik gösterebilir. Hint safranı adıyla da bilinen bu bitki, safra kesesi hastalıklarında da etkin rol oynamaktadır. Soğuk algınlığı ise basit bir rahatsızlık olsa da, hayatı son derece olumsuz etkileyebiliyor ve yine aynı şekilde şifa bulmak mümkün. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve kanser tedavisinde etkinlik gösteren bitkiyi, kötü kolesterolü dengeleme konusunda ve Crohn hastalığını kontrol altına almada da tercih edebiliyoruz. Peki zerdeçalın faydaları bunlar ile sınırlı mı? Elbette değil. Prostat kanserine olumlu etkilerde bulunabilir, kalp ve damar sağlığına katkı sağlayabilir ve cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasında da oldukça etkin rol oynayabilir. Tüm bu etkileri görebilmek için ise doğru bir kullanım şekli önemlidir. Ayrıca doğru kullanım miktarlarını benimsemek gerekiyor. Araştırmalar bu kıymetli bitkinin tüm bu faydalarını ortaya koyarken, spor yapan ya da yapmayan, sağlığına önem veren herkesin bu kıymetli bitkiyi mutfağında bulundurmasını öneriyoruz. İnsan sağlığına böylesine çok katkısı olan başka bir bitkiden söz etmek mümkün değil. 

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password