Yumurta içerisinde yüksek oranda protein mevcuttur ve protein insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Yumurtanın ak tarafı, düşük yağ ve yüksek protein dengesi ile önemli yararlar sağlar. Bu yönü ile sporcular tarafından sıkça tüketilir. Yumurta içerisinde tüm amino asitler mevcuttur. Bu amino asitler ise insan vücudu için oldukça gereklidir. Yumurta akı kolesterol içeriği barındırmaz. Sunduğu yüksek oranda protein ile sporcu aktivitelerine destek sağlar.

Yumurta Akı ve Yumurta Besin Değeri

Yumurta akı yumurta sarısının dışında kalan kısımdır. Bu kısım yumurta beyazı olarak da bilinir. Yumurta sarısı tüketimini bırakarak yalnızca yumurta beyazı tüketmek, alınan besin değerlerine büyük oranda katkı sağlar. Yumurta akı, yumurtanın tamamına oranla daha az kalori ve daha fazla besin içerir.

Yumurta akı proteini yüksek, kalorisi ise düşük bir yiyecektir. Yağ ve karbonhidrat besinleri içermez. Kalori oranı da bu nedenle oldukça düşüktür. Yumurta akı protein oranı, kas gelişiminde etkin rol oynar. Yumurta, insan vücudunun fonksiyonları için son derece gerekli olan amino asitlere sahiptir.

Yumurtanın Kolesterol İçeriği ve Yağ Oranı

Yüksek doymuş yağ oranı ve kolesterol ile ilgili tartışmalara sıkça konu olan yumurta ile ilgili yapılan son araştırmalar, duruma netlik kazandırmaktadır. Yumurtanın kolesterol içeriği, tamamen yumurta sarısında mevcuttur. Yumurta akı ise kolesterol ya da yağ içermez. Yumurta beyazı tüketimi daha sağlıklı olsa da, yumurta içerisinde bulunan kolesterol düzeyi pek çok kişi için büyük bir tehlike yaratmamaktadır.

Yüksek kolesterole sahip olan kişilerin yumurta beyazı tüketmesi daha faydalıdır. Kalori tüketimini sınırlandırmak ya da kilo vermek için diyet yapan kişiler de yumurta beyazını tercih edebilir. Yumurta beyazı, yumurtanın tümünü tüketmeye göre daha ideal bir tercihtir. Yoğun protein ve yüksek besin değeri içeren yumurta beyazı, açlığın yatıştırılmasına da yardımcı olur.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

  • Yumurta akında bulunan albümin vücuttaki virüslerle savaşmaya yardımcı olur.
  • İçeriğinde bulunan B vitamini protein değerleri bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yumurta akında mevcut olan selenyum tüm kanser türleri için koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Yumurta akı maskelerde kullanıldığında cilt için aydınlık ve ferah bir görünüm kazandırır.
  • Kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar.
  • İçerdiği vitaminler ve amino asitlerle vücudu karma bir şekilde besler.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu demir seviyesini artırır.
  • Göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password