Whey Proteini Nedir?

Whey protein, piyasada en popüler olan proteinlerden biridir. Önemli oranda protein yelpazesi barındırdığı için vücudun üretemediği amino asitleri sunmaya yardımcı olur. Halk dilinde "peynir altı suyu" olarak da bilinir. Peynirin yanı sıra sütten de elde edilmesi mümkündür.

Whey Protein Tozunu Kimler Kullanır?

Protein tozu kullanımı düzenli spor yapan ve sağlığına dikkat eden kişiler arasında popülerliğini koruyan bir üründür. Whey protein tozu kullanan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Güç antrenmanı gerçekleştirenler (Crossfit, Powerlifting vb.)
  • Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar
  • Atletler ve yarışçılar
  • Profesyonel sporcular
  • Zayıflama hedefiyle diyet yapan kişiler
  • Spor yapmaktan keyif alan kişiler

Whey Proteini Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

1. Antrenmandan Önce

Antrenman öncesi protein almak pek çok kişi tarafından tercih edilir. Fakat antrenmandan kısa süre önce protein almanın hızlı bir kuvvet artışına yol açması söz konusu değildir. Proteinin kana dahil olması yavaş yavaş gerçekleşir. Antrenmandan en az yarım saat önce protein almak daha doğrudur.

2. Antrenman Sırasında

Spor esnasında bir şey yemek veya içmek sindirimin başlaması adına mideye ekstra kan gitmesi anlamı taşır. Kanın mide çevresinde toplanması ise antrenman sırasında kasları desteklemesi için olması gereken yerde olmaması demektir. Kardiyo yapanlar için bu endişe edilecek bir durum değildir. Fakat daha kısa süren ağırlık çalışmaları sırasında kanın başka yerlere gitmesini tercih etmek makul olmayacaktır.

3. Antrenmandan Sonra

Antrenmandan sonra protein tüketmek, kas onarımı açısından önem taşır. Antrenman bittiğinde vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Kaybettiği enerjiyi yerine koymak adına en yakın kaynağı arar. Uzun süreli açlık ya da egzersiz sonrası vücut gıdaları normalden daha hızlı şekilde absorbe eder. Egzersiz sonrası 40 ila 60 gr. arasında protein alabilirsiniz. Aşırıya kaçmamanız önemlidir. Egzersiz bittikten sonra 40 dakika içinde protein tüketmeniz ideal olacaktır.

 

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password