Tavuk eti, pek çok kişi tarafından en çok sevilen et türleri arasında yer alır. Farklı yöntemlerle pişirilerek tüketilebilir. Tavuk, beyaz et grubuna dahildir. Spora tutkuyla bağlı olan kişiler, sağladığı faydalar nedeniyle genellikle tavuk tüketmeyi tercih eder. Tavuk eti yüksek protein barındırır. Ayrıca tavuğun besin değerleri ve kalori miktarları da araştırmalara konu olmuştur. Tavuk eti besin değerleri başlığını mercek altına alıyoruz.

Tavuğun Kısımları ve Kalori Oranları

  • Tavukta kalçalı but kısmından ayrılan but, en çok tercih edilen kısımlardan biridir. En lezzetli ve tüketimi kolay parçalardan biri olarak sofralarda kendine geniş bir yer bulur. Panelenmiş tavuk but sporcu öğünlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Derisiz kemiksiz 100 gram tavuk butu 172 kalori içerir.
  • Spora gönül vermiş kişilerin beslenme rutininde en popüler olan tavuk eti, elbette göğüs etidir. Çünkü göğüs etinin kalori oranı gerçekten düşüktür. Bunun yanı sıra protein oranı ise oldukça yüksektir. 172 gram tavuk göğsü 284 kaloridir.
  • Tavuk kanadı 3 kısımdan oluşur. Bunlar uç kanat, orta kanat ve kanat olarak isimlendirilir. Tavuk kanadı genellikle atıştırmalık ya da yemek öncesi çerez olarak tüketilir. 21 gram kemiksiz ve derisiz tavuk kanadı 42 kaloridir.

Tavuk Eti Faydaları Nelerdir?

Tavuk eti protein yönünden zengindir. Tavuk eti çeşitleri hem günlük sofralarda hem de sporcu beslenmesinde geniş yer edinir. Tavuk etinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tavuk eti, düşük yağ içeriği sayesinde tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan bir gıda seçeneğidir. Kızartma değil de haşlama olarak tüketilmesi sağlık açısından daha faydalı olacaktır.
  • 100 gram tavuk etinde 18 gram protein vardır. Proteinler ise kasların yapı taşını oluşturan amino asitlerden meydana gelir. Tavuk besin değeri, vücut işlevleri için oldukça önemli dinamikler barındırır.
  • Tavuk eti, kırmızı ete oranla vücut tarafından çok daha kolay hazmedilir. Bu sayede sindirim sistemine de yarar sağlar.
  • Tavuk eti kilo vermeye yardımcı olur Yüksek protein içerikli diyetlerde tavuk etine sıkça rastlanır.
Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password