Taurin, günlük yaşamda değerli takviye ürünlerden biridir. Bu besinler ise gün geçtikçe popülerliğini ve önemini artırmaktadır.

Taurin Nedir?

Spora tutkuyla bağlı olan kişiler başarılı sonuçlar alabilmek için takviye gıdalara ağırlık verir. Taurin, pek çok yiyecekte kullanılan bir tür amino asittir. İnsan vücudunun pek çok yerinde önemli oranda bulunur. Taurin genellikle et, süt ve deniz ürünleri gibi çeşitli gıdalar doğal taurin içeren besinler olarak bilinir. En bilinen şekliyle gıda takviyesi formunda bulunur. Ayrıca bazı enerji içecekleri aynı zamanda taurin de içerir.

Taurin Faydaları Nelerdir?

Taurin yararları arasında spor performansını artırma noktasında önemli bir destekçi olma özelliği mevcuttur. Taurinin faydaları şu şekildedir:

  • Taurin, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan seçenekler arasındadır. Kan basıncını ve iltihabı azaltırken sinir sistemini yatıştırdığına dair çalışmalar mevcuttur.
  • Metabolik sendromu potansiyel olarak azaltmaya yardımcı olur. Diyabet, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, kanser ve obezite nedeniyle insülin direnci, yüksek gliserit ya da düşük HDL gibi sağlık problemleri ile ilgili risk altındaysanız, metabolik sendromunuz olması mümkündür. Taurin, metabolik sendroma karşı etkin rol oynar.
  • Atletik performansı geliştirmeyi sağlar. Sporcuların tüm performansına etki etmesi söz konusu değildir. Söz konusu koşu dünyası olduğunda, birkaç saniye bile her şeyi değiştirebilmektedir. Fakat taurin takviyesinin, zaman denemesi sırasında sporcuların performansına yardımcı olabileceği yönünde yüksek olasılıklar barındırmaktadır.
  • Parkinsonun yan etkileriyle ilgili olumlu etkiler sunar. Taurinin beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Yapılan testler, Parkinson hastalarında taurin seviyelerinin düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Taurin kök hücrelerini uyarmasının yanı sıra nöronların ömrünü uzatarak beyin hücrelerinin büyümesini artırmayı kolaylaştırır.

Taurin Nasıl Kullanılmalıdır?

Günlük 3 grama kadar taurin takviyesi alımının güvenli ve toksik olmadığı, bunun gözlemlenen güvenli seviye (OSL) olduğu belirtilmiştir. Taurin takviyesinin tamamen enerji içecekleri tüketerek alınmasının güvenli olduğuna dair bir durum söz konusu değildir. Sadece enerji içeceklerine yönelmek sporcular için fazla kafein ve şeker tüketimi anlamına gelir. Optimal dozaj, günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 0,1-0,5 g aralığında olduğu belirtilmiştir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password