Yüksek kolesterol, her yaş grubu için önemli riskler barındırır. Günlük yaşamda pek çok kişi yüksek kolesterol seviyeleri ile mücadele eder. Bu noktada kişiler durumu kontrol altına almak için ilaç kullanımına başvurur. Oysa ki beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler de kolesterolü düşürme konusunda son derece etkilidir. Sporcular için kolesterol nasıl düşürülür? Bu sorunun cevabı günlük beslenme rutininde saklıdır. Sağlıksız yağ tüketimi, omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yağlarla değiştirilmelidir. Bu yağ asitleri, gıda takviyesi olarak da alınabilir.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, insan vücudunda karaciğer tarafından üretilen mum kıvamında bir maddedir. Tüm vücutta bulunur ve aynı zamanda et, yumurta ve mandıra besinleri gibi kimyasal hayvansal ürünleri yiyerek de elde edilir. Doymuş yağlar, trans yağlar ve şeker tüketimi ise vücuttaki kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açar. Kolesterolü kullanan vücudunuz hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Tüm bu işlemler için kanda az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Yüksek kolesterol ise kan damarlarında birikerek damarların sertleşmesine ve daralmasına neden olur.

Kolesterol Neden Yükselir?

  • Beslenme alışkanlıkları
  • Kalıtımsal faktörler
  • Şişmanlık
  • Stres
  • Hareketsiz yaşam
  • Sigara kullanımı
  • Bazı hastalıklar (tiroit, nefrit, diyabet vb.)

Sporcular İçin Kolesterol Nasıl Düşürülür?

1. Meyve ve Sebze Tüketmek

Meyve ve sebze tüketimi, kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kötü kolesterolün atardamarları oksitlemesini ve plak oluşturmasını engeller. Kolesterol düşürücü besinler olan meyve ve sebzeler antioksidan özelliklere sahiptir.

2. Yapay Trans Yağlardan Kaçınmak

Kırmızı et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan trans yağlar, insan sağlığı için son derece zararlıdır. Yapay trans yağlar, bitkisel yağlar gibi doymamış yağların hidrojenle birleştirilmesi sonucu üretilir. HDL kolesterolü (iyi kolesterol) düşüren bu yağları beslenme rutininden çıkarmak önem taşır. Et ve süt ürünlerinde büyük bir risk olarak değerlendirilemeyecek kadar az miktarda bulunduğu için, bu besinlerin dengeli tüketiminde sorun olmayacaktır.

3. Kolesterol Düşürücü Takviyeler Kullanmak

Ek takviyeler beslenme düzenine dahil olduğunda sporcular için kolesterol seviyesinin düşürülmesini kolaylaştırır.  Günlük 1-6 gram arası niyasin takviyesi almak LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Fakat yan etkilere karşı tıbbi gözetim altında alınmalıdır. Lif bakımından zengin olan Psyllium kabuğu ise suyla karıştırılır ve kolesterole karşı günlük olarak tüketilir. L-karnitin de LDL seviyelerini düşürmekte önemli bir destekçidir.

4. İlave Şeker Tüketimini Azaltmak

Trans yağların yanı sıra çok fazla ilave şeker tüketimi de kolesterolün yükselmesine neden olur. Özellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu ile yapılan içecekler LDL kolesterolüne çok hızlı etki etmektedir. Bu durum, kalp ve damar sağlığı üzerinde negatif bir tesir oluşturur. İlave şeker tüketimini azaltmak hem sporcular hem de diğer tüm insanlar için faydalı bir seçimdir. Ayrıca günlük çay tüketiminde yeşil çay tercih etmek de kolesterolü düşürme anlamında yardım sağlayacaktır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password