Protein tozu, genellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler ile özdeşleştirilmiş bir konuâEUR¦ Oysa günümüzde vücut geliştirme ile ilgilenenler, profesyonel ya da amatör olarak spor yapanlar ve hatta spor yapmayıp, hiçbir şekilde sporla ilgilenmeyen kişiler tarafından dahi biliniyor ve kullanılıyor. Yani bu ürünler, vücut geliştiricilerin dışında kalan bir konu aslında. Bugün protein tozu zararları, protein tozu yan etkileri ya da supplement zararları gibi düşüncelerin temeli ise tamamen yetersiz bilgilenmeye dayanıyor. Hadi konuya açıklık getirelim; protein tozu nedir, whey proteinler ne demektir ve gerçekten protein tozu zararlı mı?

 

Sporcu beslenmesi için önemli olan protein tozu kullanımı, aslında tükettiğimiz süt, yoğurt, et ya da yumurtadan farksızdır. Hatta Whey, tamamen peynir altı suyunu ifade eder. Yani yapay ya da tamamen sağlıksız bir üründen söz etmiyoruz. Hatta bu yüzden bir tür gıda takviyesi olarak isimlendiriliyor. Yani doğal bir besinden kaynağından üretilmiş, pratik kullanımı ve yoğun içeriği ile hayatımızı kolaylaştıran bir destek üründen söz ediyoruz. Normal şartlarda yoğun antrenmanlar yapan bir sporcu için proteinli besinler yetersiz kalır. Çünkü ihtiyaç duyulan içeriğe ulaşmak için 40 yumurta 10 litre süt ve benzeri tüketmeniz gerekebilir. Size de çok mantıksız gelmiyor mu? Bu şekilde protein tüketimi mümkün değildir. Spor performansı artışı sağlayacak, kas yapmak isteyenler için pratik bir çözüm olacak protein tozu etkileri ise ekstra bir zarar ortaya çıkarmadan gerçekleşecektir. Yani gereksiz bir yağlanma yaşamaz, fazladan kalori almak ve ihtiyacınız olan amino asitleri doğru miktarda alabilirsiniz.

Peki, tüm bunların yanı sıra protein tozunun zararları söz konusu olabilir mi? Normal şartlarda, doğru bir kullanım ile bu tür besin destekleri zararlı olmamaktadır. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşabilmek için normal kullanım miktarlarının oldukça üstüne çıkmanız gerekiyor. Bu durum ise normal bir bireyin yapmayacağı bir harekettir. Protein zararları ancak böylesine bir aşırı kullanım ile söz konusu olabilir. Günlük protein ihtiyacı üzerinde bir kullanım, doğal olarak çeşitli yan etkiler oluşturabilir. Ancak bunun dışında üzerinde durulması gereken bir konu daha var; Laktoz hassasiyeti!

Kişinin bilmediği bir laktoz hassasiyeti olması durumunda, sıkıntı yaşanabilir ancak laktoz hassasiyetine sahip olup bunu bilmeyen birine rastlamak da pek mümkün değil. Çünkü bugün bir şekilde laktoza maruz kalmayıp, bu hassasiyete sahip olduğunu öğrenmemek neredeyse imkÇnsızâEUR¦ Ancak bu durum sizin için bir engel teşkil etmeyecektir. Yani laktoz hassasiyetine bağlı olarak bu tür ürünleri tüketmekten sakınmanıza gerek yok. İzole protein tozu adı verilen ürünler, sizi bu dertten kurtaracaktır. Hiçbir laktoz intoleransı belirtisi göstermeden, rahatlıkla kullanabilir ve antrenmanlarınızı destekleyebilirsiniz. Eğer bu tür bir endişeye sahipseniz, kesinlikle risk almamalı bu tür alternatifleri kullanmalısınız.

Doğru miktarlarda alındığında, mucizeler yaratan ve sağlıklı bir şekilde vücut gelişimini mümkün kılan bu besin takviyesi, özellikle sporcular için olmazsa olmazdır. Bir hormon olmayan, bir ilaç olmadığı gibi bir tür steroid de olmayan bu takviyeyi, güvenle kullanabilir, hiçbir zararı olmadığını bilerek antrenmanlarınızı sürdürebilirsiniz. Günümüzde sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli egzersizler yapmamız gerektiğini biliyoruz. İşte bu tür takviyeler de sağlıklı egzersizler ve sağlıklı vücut için birer olmazsa olmazdır. Kaliteli markalar, özel içerikli ürünler ile hızla gelişim gösterecek, kendiniz ile gurur duyacaksınız. Eğer sizin de yan etkiler ya da zararları ile ilgili endişeleriniz varsa, artık emin olabilir ve hemen bu tür takviyeleri beslenme programınıza dahil edebilirsiniz. 

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password