Protein tozu, spor tutkusuna gönül veren herkesin yaşamında önemli bir yere sahiptir. Protein tozu kas yapımı konusunda etkin rol oynar. Takviye gıdaların miktarının yanı sıra ne zaman alındığı da değer taşır. Protein tozu tüketmeyi düşünen kişilerin zihninde pek çok soru işareti belirebilir. Protein tozu nasıl içilmeli? Protein tozu ne zaman kullanılmalı? Protein tozu zararlı mı?

Protein tozu, ideal dengelerde alındığı sürece tüm takviye gıdalarda olduğu gibi fayda sağlar. Bu tüketimde amaç vücudun ihtiyacı olan protein ihtiyacını en doğru şekilde karşılayabilmektir. Her besinde olduğu gibi protein tozu tüketiminde de kişinin fiziksel özellikleri, spor hedefleri, yaşam stili ve günlük rutini göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede daha başarılı bir yol haritası çizilebilir.

Protein Tozu Neden Kullanılır?

Yoğun antrenmanlar yapan kişiler, yüksek oranda enerji harcar. Bu enerji kaybı ise vücudun yeni bir gıda kaynağına gereksinim duymasına yol açar. Asgari protein gereksinimi gıdalar ile karşılanamazsa vücutta protein eksikliği gelişebilir. Protein tozunun besin değeri oldukça yüksektir. Fakat protein tozunun normal öğün yerine geçmediği de unutulmamalıdır. Düzenli ve dengeli beslenme ihmal edilmemelidir. Protein tozu sadece etkili bir takviye işlevi görür.

Protein Tozu Ne Zaman İçilmelidir?

  • Yoğun bir yaşam temponuz varsa ve sabahları kahvaltı yapma imkÇnı bulamıyorsanız, yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Yulaf ezmenize ekleyeceğiniz protein tozu sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein miktarını en hızlı şekilde tamamlamış olursunuz.
  • Ağır antrenmanlar gerçekleştiriyorsanız, vücudunuz yoğun enerji harcıyor demektir. Vücudunuz yeterli besin bulamazsa kasları yakıt olarak görmeye başlar. Bunu önlemek için ağır antrenman gerçekleştirilen günlerde 3-4 doz protein tozu alabilirsiniz.
  • Günün ortalarına doğru kişi atıştırmalık şeyler tüketme ihtiyacı hissedebilir. Çünkü pek çok diyet yoğun enerji veren gıdalardan yoksun bir sisteme sahiptir. Protein takviyesi almak bu döngüyü düzene sokacaktır. Bunun için ara öğünlere de protein takviyesi dahil edilebilir.
  • Protein tozunu yatmadan önce almak ürünün etkisini artırmaya yardımcı olur. Doğru miktarda alınan protein takviyesi, uyku hÇlinde olan vücut tarafından sindirilir ve kullanılır. Geceleri uyurken bile kasların gelişim hızını artırmak mümkün hÇle gelir.
  • Antrenman bittiği zaman kaslar hassas bir yapı kazanır. Kas kaybını ve tahribatını önlemek için protein yönünden zengin bir besin tüketilmesi gerekir. Antrenmandan sonra 1 saat içerisinde protein tozu alınırsa bu kaslar için olumlu etkiler yaratır.
  • Sabah saatlerinde uyanan vücut açlık çeker. Çünkü uyku sırasında büyüme hormonu salgılamıştır. Bu döngü vücuttaki tüm besin maddelerinin tükenmesine yol açmıştır. Sabah saatlerinde protein tozu tüketmek, vücudun dengeye girmesine yardımcı olur.
Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password