Protein tozu, sporla ilgilenen ya da spora yeni başlayanların ilgilendiği konu başlıklarından biridir. Protein tozunu doğru zamanda ve doğru miktarda kullanmak, hedefe ulaşma sürecinde önem taşır. Bir besin takviyesi olan protein tozu günümüzde pek çok mağazadan ya da online alışveriş platformlarından satın alınabilir. Protein tozu kilo aldırır mı sorusu ise zihinleri meşgul etmektedir. Protein tozu kullanmak isteyenler bu sorunun yanıtını araştırmış olabilir. İşte sizin için derlediklerimiz...

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

İşin özüne indiğimiz zaman protein tozunun kullanım amacını anlamamız gerekir. Protein tozu sporcular arasında oldukça popülerdir. Genellikle kas inşa etme hedefi ve isteği ile tüketilir. Elbette protein tozu tüketimi dengeli beslenme ve egzersiz programı ile desteklenmelidir. Bu sayede kas inşası maksimum düzeye ulaşabilir. Vücut kas üretirken mutlaka bir ağırlık kazanacaktır. Ancak bu durum kilo alırken ve yağlanırken olduğu gibi hızlı artışlarla gerçekleşmez.

Dengeli beslenme ve ideal bir spor programı sayesinde sporcuların kazandığı kas, maksimum 1 kiloya eşit olacaktır. Bir aylık süreçte 1 kilo kas kazanabilmek ise ciddi bir emek ve sabır işidir. Çok kıymetli bir ağırlık olan kasları edinmek zannedildiği kadar kolay olmayacaktır. Dolayısıyla kas kazanırken alınan kilo, yağlanırken alınan kilo ile aynı değildir. Protein tozu istemediğiniz düzeyde kilolar almanıza yol açmaz. Aksine daha fit bir görünüm kazanmanızı mümkün kılar.

Protein Tozu Kullanmak Zararlı mıdır?

Protein tozu kullanımı ve etkileri sıkça tartışmalara konu olur. Her takviye gıda da olduğu olumlu ve olumsuz yanlarından bahsedilir. Ancak araştırmalarda da çelişkili görüşler mevcuttur. Protein tozu işlenmiş bir ürün olduğu için kullanım miktarına dikkat etmek önemlidir. Aşırı dozda protein tozu tüketmenin böbrek taşı riskini artırdığına ve kalsiyum dengesini sarstığına dair araştırmalar mevcuttur. İdeal olan, kişinin hedeflerine ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde tüketim yapmasıdır. Her takviye gıda gibi protein tozu da doğru miktarda alındığı zaman sadece hedeflenen görevi görerek fayda sağlar.

Protein Tozu Nasıl Tüketilmeli?

Protein tozu farklı şekillerde kullanıma uygun bir besindir. Şayet daha fazla kalori almayı tercih etmiyorsanız su ile birlikte tüketmeniz ideal olacaktır. Fakat işin içine biraz da vitamin ve mineral dahil olsun istiyorsanız, protein tozunu meyve suyu ile karıştırarak tüketmeniz de mümkündür. Protein tozunu nasıl kullanacağınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey elinizdeki ürünün içeriği ve bu ürünün neyle daha iyi tüketilebileceğidir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password