Vücudumuzda doğal olarak bulunan ve bir tür kimyasal atığı olan Kreatinin, atık olarak nitelenmesine karşın, vücudumuz için son derece önemlidir. Dengede olmadığı zaman, pek çok farklı belirti ile kendini gösterip, çeşitli rahatsızlıklara işaret edebilir. Basit bir anlatım ile kaslarımızın günlük normal hareketleri sonucu ortaya çıkan atık maddelerdir. Kan ve idrarda görülen bu atık maddeler, böbreklerimiz aracılığı ile vücut dışına atılabilir ve yapılan Kreatinin testi ile de normal seviyede olup olmadığı anlaşılabilir. Kreatin nedir, Kreatinin ne demek sorularının cevabını kısaca vermiş olduk. Peki, Kreatinin yüksekliği ne ifade eder, hangi değerleri yüksek kabul ediyoruz?

 

Kreatinin bileşiğinin ideal değerleri, kadın ve erkek fizyolojisine göre farklılık gösterir. Yetişkin bir erkekte seviyesi 0,6 mg ile 1,2 mg aralığında olmalıdır. Bununla birlikte kadınlar için olması gereken değerler 0,5 mg ile 1,1 mg arasındadır. Bu değerlerin üzerinde seyrederse, farklı sağlık problemlerini işaret ediyor olabilir. Bir rahatsızlık sebebi ile ortaya çıkmış olabilecek bu anormal değerler, bir rahatsızlığın da sebebi olabilir. Ayrıca bu noktada vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin durumundan da söz etmemiz gerekiyor. Genellikle vücut geliştirme ile ilgilenen ve kas kütlesi, normal bir insana göre daha fazla olan kişilerin yüksek değerleri normal kabul edilebilir. Bu durumda kişinin sağlık durumu kontrol edilmeli ve onun için sağlıklı olan değer aralığı tespit edilmelidir. Yani örneğin vücut geliştirme ile ilgilenen bir erkek için 1,2 mg üzerindeki bir değer de normal kabul edilebilir. Bunu uzman bir hekimin incelemesi ile öğrenebilirsiniz. Peki, anormal bir Kreatinin yüksekliği tedavisi nasıl olacak?

Kreatinin Yüksekliği Tedavisi

Kanda Kreatinin yüksekliği teşhis edildiğinde, öncelikle bunun sebebi araştırılmalıdır. Genellikle bir sağlık probleminin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Protein açısından zengin bir beslenme düzeni, bu değerin yükselmesine sebep olabilirken, protein alımının azaltılması Kreatinin ve üre yüksekliğini düşürebilir. Kreatinin kaç olursa tehlikeli olur sorusu ise kişiden kişiye göre değişir ve yüksek değerin sebebi olan rahatsızlık ile ilgili değildir.

Değer anormal seviyelere ulaştığında böbrekler ile ilgili rahatsızlıklar gözlenebilir. Böbrek yetmezliği belirtileri oluşabilir ya da böbrek ağrısı gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Çünkü bu atık maddeler böbreklerden süzülerek vücuttan dışarı atılır. Böbrek problemleri ise bu değerin anormalliğini bir göstergesidir. Sebebi de olabilir, sonucu daâEUR¦

Tüm bunların dışında ağır egzersiz yapma sonucu kreatinin yüksekliği gözlenebildiği için, egzersizlerinizi hafifleterek bu durumu tedavi edebilirsiniz. Kısacası bu değerin yarattığı dengesizliğin tedavisi, sebebin tedavisi ile mümkündür. Eğer bir rahatsızlığa bağlı olarak bu değeri yükselmişse, bu hastalığın tedavisi ile normale dönecektir. Eğer bu değerin anormalliği ile bir rahatsızlık ortaya çıkmışsa ise değeri düşürmek için hareket etmek gerekiyor. Bunu ise ancak uzman bir hekim kontrolünde yapabilirsiniz. Kreatinin testi ile değerleriniz kontrol edilmeli ve yüksekliğin tespit edilmesinde ise sebebe ve sonuca bağlı olarak uygun bir tedavi şekli benimsenmeli. Son olarak ise sıvı tüketimi ve bu durum ile olan ilişkisinden söz edelim. Dehidrasyon yani yetersiz sıvı alımı, bu değerin yükselmesine sebep olabilir. Yani atık maddeler böbrekler aracılığı ile atılamamış demektir. Bu sebeple bir kez daha sıvı tüketiminin vücudumuz için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Eğer Kreatinin düşüklüğü gibi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız, Kreatinin takviyesi kullanabilirsiniz ancak bu değerin yüksek olması durumunda bir uzman hekimin yönlendirmesi ile tedavi olmalısınız. Bu durumda kendi kendinize bir teşhis koymanız kesinlikle mümkün değil.

 

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password