Kişinin önüne koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için pek çok unsurdan faydalanması gerekir. Kreatin hakkında edinilen güncel bilgiler, kreatinin kas gelişimine destek sağladığını göstermektedir. Peki kreatin nedir? Kreatin kullanımı nasıl olmalı? Sizler için derledik.

Kreatin Nedir?

Kreatin tadı ve kokusu olmayan bir üründür. Zamanlamasının ve dozajının düzgün bir şekilde hesaplanması insan sağlığı için oldukça önemlidir. Belli bir hedefe ilerleyen sporcular, karbonhidrat tüketim zamanını uygun şekilde belirleyerek aldığı takviye gıdaların etkisini de artırabilir. Bu da hedeflenen sonuçlara ulaşmayı hem kolaylaştırır hem de hızlandırmış olur. Doğru kreatin desteğini edinmek de bu takviye gıdayı doğru zamanda tüketmek de büyük önem taşır.

Kreatin Kullanımı

Kreatin kullanımı için egzersizden önce ve egzersizden sonra olan süreçler en ideal zamanlama olarak kabul edilir. Kreatin  herhangi bir saat içerisinde de kullanıma uygundur. Kreatin kullanımı bırakıldıktan uzun zaman sonra dahi kreatin etkisinin devam ettiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Kreatin kullanan kişiler genellikle egzersiz sonrası yüksek karbonhidrat içeren bir öğün ile birlikte tercih edebilir.

Kreatinin Performans Üzerindeki Etkisi

Kreatin, enerji için gerekli olan ATP üretiminin döngüsünü uzatır. Kreatin ATP döngüsünün süresini yaklaşık 5 saniyeye kadar uzatma özelliğine sahiptir. Böylece birkaç tekrar daha yapmak ve ağırlık kaldırmak mümkün olur. Kasları daha çok çalıştırmak ise daha fazla güçlenme anlamı taşır. Bu anlamda kreatin, kısa süreli enerji ihtiyacı olan atletler ve ağırlık çalışan sporcular için ideal bir takviye olarak yerini korumaktadır.

Kreatinle Birlikte Tüketilen Ürünler

Kreatinin yükleme evresinde yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar ile birlikte alınmasının, etkisini %36 oranında artırdığını göstermektedir. Dünyaca ünlü bir vücut geliştirici ve kreatin ile ilgili en iyi kitaplardan birinin yazarına göre, en iyi kreatin alma yöntemlerinden biri kreatini fırında patates gibi glisemik değeri çok yüksek bir karbonhidrat ile birlikte tüketmektir. Bir diğer popüler yöntem ise kreatini üzüm suyu ile karıştırmaktır. Fakat üzüm suyunun yarısındaki şekerin glisemik değeri çok yüksek olmadığı için, kreatini daha yüksek karbonhidrat içeren bir sıvı ile tüketmeniz ideal olabilir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password