Koenzim Q10 özellikle gençlik ve gençleşme tabirleri ile akla gelir. Çünkü hücrelerde enerji üretim sürecine yardımcı olan bir tür bileşikten söz ediyoruz. Kısacası Koenzim nedir ya da Koenzim Q10 nedir sorularının cevabını verecek olursak ise hücrelerin mitokondrilerinde bulunan ve burada yani vücudumuzun enerji üretim merkezinde yer alan bir bileşik olduğunu söyleyebilir ve enerji üretimine katkı sağlarken, aynı zamanda hücrelerimizi oksidatif hasardan ve de hastalıklardan koruduğunu da belirtebiliriz. CoQ10 olarak ifade edilen bu bileşiğin vücudumuzdaki tüm faaliyetleri ise bunlarla sınırlı değil. Hadi hemen Koenzim Q10 faydalarına göz atalım ve Koenzim Q10 eksikliği gibi durumlarda nelerle karşılaşacağımızı öğrenelim.

  1. Bu bileşiğin vücudumuzdaki etkileri ile ilgili olarak en çok merak edilen Koenzim Q10 sperme etkisi olmaktadır. Üreme ve doğurganlık, ilerleyen yaşlar ile birlikte azalabilir. Bu durumda alacağınız Q10, yumurta sayısını ve de kalitesini artırmakla birlikte, sperm kalitesini ve aktivitesini de artırmaktadır.
  2. Koenzim faydalarına cilt sağlığı ile devam edelim. Cildimiz, vücudumuzun en büyük organı olma özelliğine sahiptir ve verdiğimiz önemden çok daha fazlasını hak eder. Yaşlanma etkilerine bağlı olarak cildimizde oluşan deformasyonları minimuma indirmemiz ise cildimizdeki enerji üretimini tetikleme özelliği gösterecek olan Q10 ile mümkündür. Cilde dıştan uygulanacak olan bu takviye, pek çok dış etkene karşı koruma sağlarken, cildimizin kendisini yenilemesini de mümkün kılar. Bu yüzden de cilde faydaları oldukça dikkat çekicidir.
  3. CoQ10 takviyesi, migren ağrılarında da oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda bu bileşiği alanların daha az baş ağrısı çektiği görülmüştür. Doğru bir kullanım ile de migren tedavisi mümkün olabilmektedir.
  4. Spor yapanlar için ise son derece önemli bir takviye olacaktır. Koenzim Q10 kapsül kullanımı ile egzersizlerinizi daha yüksek performans ile gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli bir şekilde her gün 1.200 mg olmak üzere 60 günlük bir kullanımda, ciddi anlamda bir performans artışı ile karşılaşacak, oksidatif stresin azaldığını göreceksiniz.
  5. Koenzim Q10 içeren besinler ile öğünlerimizi zenginleştirmemiz için geçerli sebeplerden biri de kanseri önleyici olmasıdır. Vücudumuzun oksidatif strese ve hasara karşı savaşmasını sağlayan Koenzim Q10 eksikliği, kanser riskini artıracaktır. Bu sebeple de kansere karşı önemli bir koruyucu olarak karşımıza çıkar.
  6. Beyin sağlığı denildiğinde de yine bu bileşik ile karşılaşıyoruz. Normal şartlarda mitokondriyal fonksiyonlar, yaş ile birlikte azalmaktadır. Ancak Koenzim Q10 alınması ile mitokondrinin enerji üretim faaliyetleri artabilir. Bu sebeple de beyin sağlığında da hücre yenileyici etki ortaya çıkacak, yani Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı korunmak mümkün olacaktır.
  7. Akciğerlerimizin konu ile olan bağlantısı şöyle; akciğerlerimiz en fazla oksijene temas eden organımızdır ve oksidatif hasar denilince de akciğerlerimiz en fazla risk altında olan yerdir. Eğer doğru miktarda bu bileşiği vücudumuza alıyorsak, KOAH gibi akciğer hastalıklarından da korunmuş oluruz. Bu sebeple de akciğer hastalıklarına karşı kesinlikle Omega Q10 takviyeleri kullanmak gerekir.

Düşük Koenzim Q10 seviyesi, yukarıda sıraladığımız tüm olumsuzlukları karşımıza çıkarabilir. Vücudumuzun her bir hücresinde, doğrudan mitokondri içerisinde faaliyet gösteren bu önemli bileşik, pek çok organımızı korumak için olmazsa olmaz bir takviyedir. Dolayısıyla hem daha verimli egzersizler yapmak ve spor faaliyetlerimizi desteklemek için, hem de daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bu bileşiğe ihtiyacımız var. Beslenme düzenimizi bu doğrultuda planlayabilir, Koenzim Q10 içeren besinler tüketebiliriz. Bunu bir alışkanlık haline getirmek ise bizi ilerleyen yaşlarımızda da daha genç kılacaktır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password