L-Karnitin temel anlamıyla vücudun böbrek ve karaciğerde oluşturduğu doğal bir amino asit türevidir. Kaslarda, kalpte ve beyinde depolanır. Genel olarak bilinen amacı yağ dokularını parçalayarak, enerji oluşumunu sağlamasıdır.

Karnitin ne işe yarar?

Sporcu kullanımıyla özdeşleşmiş olan karnitinin bilinen ve öncelikli görevi yağ yakımını hızlandırmasıdır. Bununla birlikte vücudun kas oluşumuna da yardımcı olur. Bu görevinin dışında, motive edici bir etkisi vardır, enerji sağlar ve antrenman performansını arttırır. Ayrıca L Karnitin kullanımı iç organsal yağların yakılmasında aktif rol oynadığından kalp rahatsızları, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkların oluşumunu azaltabilmektedir. Vücutta fark edilen yorgunluk hissinin artması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, vücudun kendini onarma süresinin uzaması gibi durumlar karnitin eksikliği kaynaklı olduğu düşünülebilir.

L-Carnitine farklı formları da karşımıza çıkabilmekte. Bunları kimyasal ve fiziksel formlar olarak sıralayabiliriz. Kimyasal karnitin formları, en etkili ve aynı zamanda en pahalı olduğu iddia edilen asetil L-Karnitin içerir. En yaygın ve en ucuz seçenek olan L-Karnitin - L-Tartrat olup, vücutta emilimi en hızlı olandır.

L-Karnitin Nasıl Kullanılır?

Bu soruya verilecek en önemli cevaplardan biri dozajdır. Genel olarak l-karnitin dozu günde 500mg ile 2000 mg arasında değişmektedir, ancak yapılan çalışmalar L-KarnitinâEUR(TM)in her formu için farklı dozlar önermektedir.

  • Asetil-L-Karnitin: günde 600 mg ile 2500 mg,
  • L-Karnitin L-Tartrat: günde 1000 mg ile 4000 mg şeklinde düşünülebilir.

Aslında L-Carnitine ne için kullandığınıza bağlıdır eğer ki Karnitin seviyeniz düşük olduğu için kullanacaksanız bu bir hekim tavsiyesi ile olabilir onun yanında her hangi bir rahatsızlığınız yok sadece yağ yakımı için kullanmak istiyorsanız L-Karnitinler genel olarak antrenmanlardan 30-45 dk önce sıvı veya tablet şeklinde alınarak kullanılabilir. Çoğunlukla sıvı şekilde kullanımı tavsiye edilmekte, bunun sebebi kana daha çabuk karışmasından dolayıdır.

Gelelim en çok merak edildiğini düşündüğümüz konuya; L Karnitin zayıflatır mı?

Evet kilo vermek için bir çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem diyebiliriz. Ama l-karnitinin âEUR~zayıflatmaâEUR(TM) gibi bir amacı ve görevi yoktur. Etkili olabilmesi için L Karnitin kullananların spor yapması mutlak şarttır. Spor yaparken, harcadığınız kalori miktarını arttırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Çok daha kolay bir şekilde kilo vermeniz mümkün olur diyebiliriz. Yağ yakımına bağlı kilo kaybının gerçekleşmesi için yeterli spor yapımı ve besleme oldukça önemlidir.

Hızlı kilo verme sürecinde kullanılan popüler bir başka bir takviye ise CLAâEUR(TM)dır. CLA nedir dersek, esasen çoklu doymamış bir omega-6 yağ asidi türüdür ve genellikle bir yağ yakıcı olarak nitelendirilir. Çünkü CLA zayıflama sürecinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakım sürecine destek olur. Başka bir takviye olan Termojenik yağ yakıcı ürünler de kişinin yağ yakmasına destek olması için tasarlanmış, içeriğinde metabolizma hızını ve vücut ısısını artırıcı bileşenler bulunduran gıda takviyeleridir.

Bir çok marka tarafından hızlı ulaşılabilir ve kolay kullanıma uygun L Carnitine ürünleri sunulmaktadır. Doğru ürüne ulaşmak için mutlaka bilinir markaları araştırıp kullanmanızı öneririz. L Karnitin fiyatları için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password