Kan şekeri yüksekliği, yakın çevremizde en sık rastladığımız sağlık problemlerinden biridir. Siz de muhtemelen çevrenizde en az 1 kişide bu rahatsızlığın olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, ne sebeple kan şekeri yüksekliği oluşur, ne gibi durumlar ortaya çıkarır ve kan şekerini düşürmek için neler yapmak gerekir? Halk arasında şeker hastalığı olarak ifade edilen bu rahatsızlık, düzensiz beslenme ya da farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Teknik anlamda Diyabet adını alan bu hastalık, sıklıkla Obezite ile bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Şeker yükselmesi ise çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve şeker yükselmesi belirtileri durumun farkına varmak mümkündür. Yüksek kan şekeri karşısında hızla müdahale etmek ve yüksek şeker değerini düşürmek gerekmektedir.

 

Hipoglisemi adı ile de anılan bu rahatsızlık, normalin üstünde karbonhidrat tüketimi ve daha az aktif olunan bir yaşam ile ortaya çıkabilir. Ayrıca herhangi bir hastalığa bağlı olarak ya da enfeksiyon kapılması halinde de halk arasında tokluk kan şekeri olarak ifade edilen bu değer yükselebilir. Bir de hatırlatalım ki, pek çok hastalığın sebebi olan stres burada da karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki yoğun stres şeker hastalığına sebebiyet verebiliyor. Bunlar hastalığın oluşmasında önemli birer etkendir. Zaman zaman yükselen insülin değeri, anlık olarak kişiye belirti vermeyeceğinden de, pek çok kişi bu yükselmeyi ilk aşamada anlamaz. Aşırı susuzluk, sık idrara çıkma ve bulanık görme ilk belirtileri olabilir. Ayrıca iyileşmeyen yaralar ve yorgunluk hissi de Diyabet belirtileri arasında yer alabilir.

Yüksek Şeker Değeri Nasıl Düşürülür?

Gelelim yüksek şeker nasıl düşer sorusunun cevabınaâEUR¦ Sıraladığımız şeker yüksekliği belirtileri, herkeste aynı şekilde seyretmeyeceğinden pek de farkına varılmayabilir. Hatta bazı hastalarda Gizli şeker adı ile anılan durum oluşabilir. Şeker düzeyi normalin üstündedir, ancak Diyabet tanısı koymak için de yeterli değildir. Bu durumda da yine belirtiler kendini ortaya koymaz ve kişi şeker yüksekliğini hissedemeyebilir. Kan şekeri testi ile durum ortaya konulduktan sonra ise belli uygulamalar kan şekeri nasıl düşürülür, bu hastalık nasıl kontrol altına alınır bunu öğrenmemiz gerekiyor. İşte Diyabet hastaları için yüksek şeker değerini düşürecek altın öneriler!

  • Sık sık kan şekeri testi yaptırmak bu aşamada çok önemlidir. Bu şekilde hastalığı kontrol altında tutmak mümkün olacaktır.
  • Egzersizler ise en iyi destekleyicilerden biriâEUR¦ Bunun için doktor önerilerini dikkate almakta fayda var. Özellikle de sinir ve göz hasarı gibi durumlarınız varsa, egzersizlerinizi doktorunuz ile birlikte planlamanız gerekiyor.
  • Yeme alışkanlıklarını düzenleyerek kan şekeri seviyesini de düşük tutmak mümkün. Karbonhidrat tüketiminin azaltıldığı bir beslenme ile çok daha iyi hissedebilirsiniz. Bununla birlikte bir Beslenme uzmanı ile görüşerek, detaylı bir program yaptırabilir, farklı beslenme önerileri alarak çok daha sorunsuz hissedebilirsiniz.
  • İlaç kullanımı, son derece dikkat edilmesi gereken bir konuâEUR¦ Yüksek şeker değerinin düşürülmesinde, ilaçların doğru dozlar ile doğru miktarlarda kullanılması çok önemlidir. Hastalığınızın geçmişi de yine tedavi planı yapılmasında bir etken olacağından, doktorunuza hastalığınız ile ilgili tüm detayları anlatmalısınız. Bu sayede çok daha etkili bir tedavi planına sahip olabilirsiniz.

Son olarak ise Diyabet rahatsızlığına sahip olanlar için bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Hastalığınızı kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz en iyi şey, onu kabullenmektir ve onunla yaşamayı öğrenmektir. Bu şekilde hem hastalığın oluşturacağı stresi engelleyebilirsiniz, hem de bu strese bağlı olarak hastalığın şiddetlenmesiniâEUR¦ Hastalığınızın kontrol edilebilir olduğunu unutmayınâEUR¦

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password