Sporla ilgilenen pek çok kişi, hızlı kas yapma ile ilgili araştırmalara başvurur. Kas yapmak için elde edilen sonuçlar belli bir çabanın, emeğin ve sürecin ürünüdür. Kas yapma hedefi ile çalışılıyorsa düzenli olarak net bir şekilde ilerleme görülmüyorsa spor yönteminde bir hata olduğu göz önünde bulundurulur. Egzersizler, kas yapmak için önemli bir unsurdur. Fakat egzersizlerin, kritik bilgilerle harmanlanması da büyük önem taşır. Hızlı kas yapma yolları nelerdir? Sizler için derledik!

Hızlı Kas Yapmak İçin 5 Önemli Kural

Hızlı kas yapmak için gerekenler pek çok farklı maddeden oluşur. Bunlardan en önemli 5 tanesi şu şekildedir:

1. Egzersizde Çalışma Şiddetini Artırmak

Kas yapmak, emek ve sabır isteyerek bir süreçtir. Birkaç ağırlık çalışmasıyla gerçekleşmesi beklenemez. Kas yapmak için vücudu makul ölçülerde zorlayan hareketler seçilmelidir. Eğitim sürecini yoğunlaştırmak, egzersiz sayısının set sayısı ile çarpılmasıyla mümkün hÇle gelir. Kaslar için gereken ilerleyişi sağlamak için her bir ağırlık antrenmanı 3 ila 6 set halinde ve 15 ila 20 tekrar ile gerçekleştirilmelidir.

2. Daha Fazla Protein Tüketmek

Kas dokusu önemli oranda su, protein, biraz yağ ve az miktarda da karbonhidrattan oluşur. Esansiyel amino asitler vücutta üretilemediği için bunları dışarıdan beslenme yoluyla almak gerekir. Kas yapmak ve vücut geliştirme hedefiyle ilerlemek vücudun protein ihtiyacını artırır. Daha fazla protein alımı protein sentezini (kas yapımı) daha fazla uyarır. Bu sayede toparlanma zamanı hızlanmış olur. Protein, yumurta ve yoğurt gibi besinlerin yanı sıra protein tozu takviyeleri ile de alınabilir.

3. Toparlanmak İçin Gerekli Zamanı Ayırmak

Her gün aynı kas gruplarını ağır şekilde çalıştırmak, kas gelişimi için doğru bir yöntem değildir. Çalışmalardan sonra dinlenmek için yeterli zamanı ayırmak gerekir. Bu süre, kasların dinlenmesine olanak tanımalıdır. Fakat aynı zamanda en kısa süre içerisinde de çalışmaya dönülmelidir. En ideal olan, her kas grubunu çalıştırdıktan sonra 1 gün ara verilmesidir. Aynı kas grubunu üst üste çalıştırmak doğru değildir. Böyle bir yöntem kasların toparlanmasına engel olacağı için tercih edilmemesi daha doğrudur.

4. Kalori Eksiltmekten Ziyade Kalori Fazlasına Ağırlık Vermek

Evde vücut geliştirme yapan kişiler genellikle kalori takibi yapmayı bir yaşam biçimi hÇline getirirler. Hızlı kas yapmak için gerekenler arasında kaloriyi artırmak önemli bir yer tutar. En etkili kas inşa etme yöntemlerinden biri her gün yakılan kaloriden daha fazla kalori almak ve bunu doğru antrenman yoğunluğuyla harmanlamaktır. Hızlı kas yapma hedefiyle ilerleyenler, kalori dengesine özen göstermelidir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password