İskelet kaslarında en yaygın bulunan amino asit olan glutamin, kaslara nitrojen taşıyan bir numaralı elementtir. Peki bu konuda bilgiler neler? Glutamin nedir? Glutamin yararları nelerdir? Glutamin dosyasını mercek altına alıyoruz.

Glutamin Nedir?

Sporcuların gerçekleştirdiği egzersizler glutamin seviyelerinin büyük ölçüde düşmesine yol açar. Glutamin seviyeleri, insan vücudu için önemli göstergelere işaret eder. Bu seviyelerin eski hÇline dönebilmesi birkaç gün sürebilir. L-Glutamin desteklerinin kas yıkımını en aza indirdiği ve protein metabolizmasına katkı sağladığına dair çalışmalar mevcuttur.

Glutamin Yararları Nelerdir?

Glutamin insan vücudunun işleyişi ile ilgili son derece önemli katkılar sunar. Glutamin ne işe yarar sorusuna yanıt olabilecek faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Glutaminin ülsere ilişkin olumlu etkiler sağladığını gösteren araştırmalar mevcuttur.
  • Büyüme hormonu seviyesini yükselttiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.
  • Glutamin, hücreleri koruma noktasında kilit unsurdur. Aynı zamanda iyileşme dönemini hızlandırmayı sağlar.
  • Glutamin, protein sentezi ile ilişkilendirilir. L-Glutamin, vücuttaki diğer hücrelere glutamin desteği sağlamak için kas yıkımını engellemeyi mümkün kılar.
  • Glutamin, bağışıklık sistemini güçlendirir. Zira bağışıklık sistemini destekleyen en önemli enerji kaynağıdır. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin düşen glutamin seviyesi için glutamin takviyesi alması şarttır.
  • Glutaminin bağırsakların yapısal bütünlüğünü koruması özelliği mevcuttur.

Glutamin Ne Zaman Kullanılır?

Kişi direnç egzersizleri yapıyorsa günde 2-3 kez olmak üzere ortalama 5 gram glutamin alabilir. Bu oran günlük 10-15 gram aralığına tekabül eder. Kullanılan sporcu takviyeleri içerisinde de glutamin olabilir. Bu yüzden ürün etiketlerini büyük bir dikkatle okumak gerekir. Sabah antrenman öncesi ve gece yatmadan önce olan zaman dilimi, glutamin almak için ideal saatlerdir.

Glutaminin Yan Etkileri

Yapılan araştırmalara göre glutaminin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Zira glutamin vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir. Fakat tüm besin takviyelerinde unutulmaması gereken en önemli nokta, aşırı dozda tüketimden kaçınmaktır. Yüksek dozda glutamin kullanımı kişinin midesini bozabilir. Tavsiye edilen kullanım dozunu aşmamaya dikkat etmek gerekir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password