Glukozamin, eklem ağrısı söz konusu olduğunda en sık alınan takviyelerden biridir. Glukozamin, insan vücudunun düzenli işleyişi adına önemli faydalar sağlar.

Glukozamin Nedir?

Enfeksiyon, insan vücudunda kıkırdak kaybı ve parçalanma yoğun acı veren durumlara yol açtığı zaman glukozamin sülfat desteği önemli ölçüde katkı sağlar. Glukozamin takviyesi, anti-enflamatuar özelliği sayesinde kıkırdağın yenilenmesine yardımcı olan etkili bir unsurdur.

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin, eklem kıkırdağı dÇhil olmak üzere bağ dokularının belirli bileşenlerinde ana bileşendir. Bu özelliği sayesinde kemikler ile ilgili sorunlarda etkin rol oynar. Tahriş, eklem iltihapları ve kemik travması onarımında etki sağlar. Uzun yıllardır araştırmaların gündeminde yer alan glukozamin, eklem sağlığı üzerinde önemli faydalar sunmaktadır.

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, düzenli olarak glukozamin takviyesi alan deneklerin eklem ağrılarında azalmalar olduğunu göstermiştir. Glukozamin takviyesi, eklemler söz konusu olduğunda en güçlü unsurlardan biridir. Glukozamin takviyesinin, tedavisine yardımcı olduğu rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

  • İlerleyen yaşlarda vücutta salgılanan glukozamin azalır. Bu  da osteoartrit (kireçlenme) ve kemik erimesi gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Oral yolla alınan glukozamin takviyesi bu hastalıkların tedavisinde etki sağlar.
  • Pek çok kişi huzursuz bağırsak sendromundan muzdariptir. Çalışmalar, glukozaminin huzursuz bağırsak sendromuna sahip kişilerde bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı etkiler sunduğunu göstermiştir.
  • Glukozaminin MS (Multiple Skleroz) semptomlarının başlamasını ya da ilerlemesini geciktirdiğini ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Aynı şekilde vücuttaki iltihabı tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Glukozamin takviyeleri elde etmek için gerekli olan ham maddeler doğada bulunur. Yengeç, ıstakoz ve karides gibi kabuklu deniz hayvanlarında bulunan kitinden elde edilir. Fakat genellikle kabuklu deniz hayvanı tüketimi düşük olduğu için glukozamini doğal beslenme yoluyla karşılamak kolay değildir. Glukozamin takviyeleri toz ve kapsül formunda bulunur. Genellikle günde 1500-2000 miligramlık bir dozajda tüketilir. Bu dozun alımı ise güne yayılır.

Glukozaminin günlük 2000 miligrama kadar alımı güvenli kabul edilir. Glukozamin takviyesi seçerken güvenilir ürünler tercih etmek önem taşır. Nitelikli ve saygın markalara ait ürünler sağlığı olumlu yönde etkiler. Risk yaratan ürünler ise sağlığı tehlikeye atacaktır. Ürünlerde glukozamin etken maddesinin belirtilen içerikle uyuşması gerekmektedir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password