Öncelikle konumuza Folik asit nedir sorusu ile başlayalım ve gün içerisinde de sık sık duyduğumuz bu kavramı yakından tanıyalım. Folik asit, folasin, folbiol, folat ve B9 vitamini gibi pek çok farklı formda bulunabilen bir tür B vitaminidir. Dolayısıyla folat nedir sorusuna da aynı cevabı verebiliriz. Folik asit daha çok hamilelik ve doğurganlık konuları ile karşımıza çıkar. Hamilelikte folik asit kullanımının önemini duymayanımız kalmamıştır. Ancak faydaları bunlarla sınırlı değil elbette. Pek çok rahatsızlığın tedavisine eşlik ediyor, pek çok yararlı özellik gösteriyor ve folik asit eksikliği durumunda da çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Faydaları nelerdir konusuna geçmeden önce merak edenler için yan etkisi var mı bir bakalım. Günümüze kadar bilinen ve yaygın bir yan etki ortaya koyulamamıştır. Bunun dışında da ciddi bir yan etki ile karşılaşmak pek mümkün görünmüyor. Ancak bazı bilim insanlarına göre yüksek miktarlarda vücutta bulunması, B12 vitamini eksikliğini gizleyebilir. Bu sebeple B12 vitamini ile ilgili endişesi olanların sık sık kontrol ettirmesi yeterli bir önlem olacaktır. Bunun dışında folat eksikliği halinde ise karşılaşacağınız tablo anemi olabilir. Yani yetersiz folik asit alımı bizi anemiye kadar götürebilir. Bu sebeple yeterli miktarlarda alınması son derece önemli bir konu. Gelelim folik asitin faydaları ve folik asit içeren besinler konusuna. Bunları bilelim ki yaşamımızı bu bilgiler ışığında yeniden düzenleyebilelim.

Folik Asit Faydaları

  • İlk olarak en çok bilinen faydası ile başlayalım; hamilelik süreci Azalmış nöral tüp problemi ile ilişkilendirilen bu vitamin türü, hamilelik öncesinde henüz planlama sürecindeyken alınmaya başlamalıdır. Özellikle folik asit hapı, bu aşamada pratik bir kullanım sağlayacak, ideal miktarlarda alınmasını da mümkün kılacaktır. Benzer bir ilişki ile bu vitaminin doğurganlık üzerinde de etkileri olduğu biliniyor. Üstelik hem erkekler, hem de kadınlar için bu etkiye sahip. Hatta bu sebeple bazı ülkelerde, buğday unu ve tahıl ürünlerinde artırılmış folik asit içeriği ile karşılaşılabiliyor.
  • Bir diğer faydası ise kalp sağlığı ile ilgilidir. Düzenli olarak yıllar boyunca bu takviyeyi almış olan birinin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin %4 oranında azaldığı görülmüştür. Bu sebeple, beslenmemizde bu detaya dikkat etmek, çok şey değiştirebilir.
  • Folik asit ve kanser ilişkisine bakacak olursak ise yetersiz alımın sebep olduğu bir tablo ile karşılaşıyoruz. Kronik olarak bu vitaminin yetersiz alınması durumunda, kolon kanserinden, meme kanserine, yumurtalık kanserinden beyin kanserine kadar pek çok farklı kanser türüne yakalanma riski artırılmış olmaktadır. Yani aslında yeterli miktarda alınması bizi kansere karşı koruyacaktır. En önemli faydalarından biri budur.
  • İnme riskini ise %10 oranında azaltmaktadır ki bu da oldukça iyi bir oran olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli bir şekilde yıllarca kullanılması, bize bu korumayı sağlamaktadır.

Çeşitli faydası ile karşımıza çıkan ama en çok da hamilelik ile olan ilişkisi sebebiyle tanıdığımız Folik asit, sağlıklı bir hamilelik süreci için oldukça önemlidir. Üstelik doğurganlık açısından hem erkek, hem de kadını ilgilendirdiği unutulmamalı. Bu yüzden basit takviye hapları kullanarak yeterli miktarda alım sağlanabilir. Elbette ki, beslenme ile de alınabiliyor ancak yeterli miktarlarda her gün düzenli almak için bir takviye ürün kullanmak daha doğru olacaktır. Bunu beslenme ile sağlamak neredeyse imkansız olur. Kalp sağlığı, kansere karşı koruma ve benzeri diğer faydalarını da görmek için siz de folik asiti hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Düzenli alım ile faydalarını görebilirsiniz.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password