Deve dikeni bitkisi doğada bulunur ve insan sağlığı için önemli özellikler barındırır. Peki deve dikeni nedir? Deve dikeni yararları nelerdir? Bu bitki, genellikle vücudu zararlı toksinlerden temizleme noktasında önemli faydalar sunar. Deve dikeni bitkisi safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi sorunlar üzerinde de etkilidir. Deve dikeni bitkisi aktarlardan satın alınarak çay şeklinde tüketilebilir. Daha pratik kullanım imkanı isteyen kişiler ise deve dikeni ekstresi içeren gıda takviyelerini tercih edebilir.

Deve Dikeni Ne İçin Kullanılır?

Deve dikeni, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler göstermesinin yanı sıra karaciğerdeki sağlık sorunları için doğal bir tedavi unsuru olarak kullanılır. Bu sağlık sorunları arasında siroz, hepatit, sarılık ve safra kesesi bozuklukları gibi pek çok rahatsızlık mevcuttur. Bu bitki, deve dikeni hapı ya da deve dikeni yağı gibi farklı formlarda sunulmaktadır. Deve dikeninin tedavisine destek sağladığı rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

  • Reflü
  • Şeker hastalığı (diyabet)
  • Yüksek kolesterol problemi
  • Prostat kanseri
  • Mevsimsel alerjiler
  • Parkinson
  • Meme kanseri
  • Safra kesesi sorunları
  • Regl problemleri
  • Depresyon

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

1. Safra Kesesi Taşı Oluşumunu Önler

Karaciğer vücudumuza su, hava ve yiyecekler yoluyla giren besin ve toksinlerin işlenmesine yardımcı olur. Karaciğer aynı zamanda safra kesesi, bağırsak, böbrekler ve pankreas gibi diğer organlarla birlikte çalışır. Karaciğer sağlığına olumlu etki eden deve dikeni, safra kesesi ve böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

2. Kansere Karşı Faydalı Etkiler Sağlar

Süt deve dikeni tohumları silimarin kaynağıdır. Silimarin ise bağışıklı sistemini güçlendirmeye ve DNA hasarıyla savaşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kanserli tümör büyümesini de tersine çevirme özelliği ile kanser gelişimi riskini azaltma noktasında etkin rol oynar.

3. Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

Deve dikeni tohumu içerisinde bulunan silimarinin diyabet semptomlarının kontrolüne yardımcı olduğuna dair çarpıcı araştırmalar mevcuttur. Süt deve dikeni içerisindeki antioksidanlar, insüline dirençli hastalarda kan şekeri seviyelerinin düşürülmesini kolaylaştırmaktadır.

4. Karaciğer Detoksifikasyonu Sağlar

Deve dikeni güçlü bir karaciğer temizleyicisi olarak bilinir. İşlenmiş toksinleri vücuttan atmasının yanı sıra karaciğer hücrelerinin yeniden oluşumunu sağlar. Ayrıca oluşan hasarın onarılmasına da destek olur. Karaciğer insan vücudundaki en büyük iç organ olduğu için detoksifiye edici fonksiyonların pek çoğundan sorumludur. Dolayısıyla bir kan temizleyici olan karaciğeri koruyan deve dikeni, genel vücut sağlığı için de oldukça faydalıdır.

5. Yaşlanma Karşıtı Etkileri Mevcuttur

Deve dikeni antioksidanları yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Vücuttaki serbest radikal hasarını önler. Aynı zamanda sindirim sisteminden gelen atıkları temizlemeye yardımcı olduğu için yaşlanmayı yavaşlatır. Antioksidanlar vücudu kronik hastalıklardan korurken, cilt yüzeyi de bu faydalı etkilerin tesiri altındadır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password