Demir dikeni, doğanın şifa unsuru olan farklı bitkilerinden biridir. Bu otun sağlık açısından pek çok faydası bulunur. Demir dikeninin kendine özgü mor çiçekleri ve beyaz damarları mevcuttur. Peki demir dikeni nedir, ne işe yarar? Gelin birlikte inceleyelim...

Demir Dikeni Nedir?

Demir dikeni, dünyanın pek çok noktasında yetişen ve farklı alanlarda kullanılan özel bir bitkidir. Bu bitkinin kökünün yanı sıra meyve verdiği kısmı da farklı tedavi süreçlerinde kullanılmıştır. Demir dikeni bitkisi genel olarak libido geliştirmek ve idrar yolunu sağlıklı tutmak gibi amaçlar için tercih edilmiştir. Ayrıca herhangi bir şişmeyi önlemek gibi çeşitli potansiyel etkilerinden de faydalanılmıştır.

Demir Dikeni Ne İşe Yarar?

Demir dikeni faydaları nelerdir sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanabilir:

  • Demir dikeni bitkisi, kalp sağlığı ve kan şekeri üzerinde etkilidir. Yapılan araştırmalarda tribulus takviyesi alan kadınların plasebo alanlara oranla daha düşük kan şekeri ve kolesterol seviyesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Demir dikeni kan şekeri düzeyini azaltmasının yanı sıra kan damarlarının zarar görme riskine karşı korunmasına da yardımcı olur.
  • Demir dikeninin libido geliştirici etkisi mevcuttur. Yapılan araştırmalar, cinsel isteklerinde azalma olan erkeklerin 2 ay boyunca günde 750-1.500 mg demir dikeni tükettiklerinde cinsel isteklerinin %79 oranında arttığını ortaya koymaktadır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda libidoyu düzelten demir dikeninin cinsel etkilerini kapsamlı şekilde açıklayabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Demir dikeni egzersiz performansını geliştirmek için de tercih edilir. Yağ oranını azaltmak ya da kas oranını artırmak isteyen kişiler takviye olarak demir dikeni kapsülü veya demir dikeni çayı tüketebilir. Demir dikeni takviyesi almanın vücut kompozisyonunu ya da kişinin performansını geliştirip geliştirmediği konusundaki araştırmalar ise sınırlıdır.
  • Tribusun testosteronu artırdığına dair iddialar mevcuttur. Tribulus takviyeleri genellikle testosteronu artırmaya yönelik ürünler olarak sunulur. Araştırmalar demir dikeninin bazı hayvan çalışmalarında testosteronu artırabildiğini ortaya koymuştur. Bu etkinin insanlarda da aynı şekilde görüldüğüne dair net bir şey söylemek ise mümkün değildir.
  • Demir dikeni zengin antioksidan içeriğe sahiptir. İnflamasyonu hafifletir ve cildin yaşlanmasını önler.
  • Demir dikeni içinde bulunan silimarin, sedef hastalığının tedavisinde etkilidir. Kaşıntı, kızarıklık ve kalın cilt yamaları ile savaşmaya destek sağlar.
Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password