Çinko nedir sorusunun cevabı ile başlayalım; Çinko, bir tür eser elementtir ve vücudumuzun üretemediği bir tür mineral olduğu için mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Mutlaka çevrenizde duymuşsunuzdur, Çinko eksikliği ile insanların başına neler gelebildiğiniâEUR¦ Bağışıklık sistemi problemleri bu noktada başı geçiyor. Bununla birlikte hem erkekler hem de kadınlar için Çinko eksikliği, kısırlığa kadar uzayabilen bir yolâEUR¦ Bazen ise yorgunluk, halsizlik gibi durumlar, Çinko eksikliğine bağlı olarak oluşabiliyor. Mesela saç dökülmesinin Çinko eksikliği ile oluşabileceğini biliyor muydunuz? İşte böylesine beklenmedik, böylesine can sıkıcı problemler ile hayatımızın tam da ortasına gelip oturabilir bu mineral. Çinko takviyesi almayı düşünmeden önce size biraz da bu mineralin hangi besinlerde bulunduğunu anlatalım. Çinko hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabı oldukça uzunâEUR¦ Hadi madde madde gidelim!

  • Et; bu beslenme şeklinin bir olmazsa olmazı. Çünkü hem kırmızı et, hem de tavuk eti tatmin edici miktarlarda Çinko içermektedir. 100 gr pişmiş tavuk, 1 mg Çinko alımını sağlar. Yetişkin bir kadın için günlük Çinko alım miktarı 8 mg iken, yetişkin bir erkek için 11 mgâEUR(TM)dır. Buna göre beslenme programı yapılabilir.
  • Çinko içeren besinler arasında yer alan kabak çekirdeği, oldukça önemli bir kaynak olacaktır. Çünkü 150 gr kabak çekirdeği, 6,6 mg Çinko içermektedir.
  • Çinko nelerde bulunur sorusuna baklagiller ile devam edelim. Fasulye en iyi Çinko kaynaklarından biridir. Yarım kÇse kuru fasulyeden 6,9 mg Çinko alınabilirken, 1 kÇse bezelyeden de 1,2 mg alınabilir.
  • Çiğ istiridye; mutfak kültürümüzde pek yeri olmasa da, farklı mutfakların en önemli yiyeceklerinden biridir ve çiğ istiridyenin son derece lezzetli olduğu söylenir. 85 gr çiğ istiridye ise 14,1 mg Çinko içermesi ile listenin ilk sırasına yerleşen besin olarak karşımıza çıkıyor.
  • Çinko takviyelerine geçmeden önce, Çinko nelerde var merak edenler için önemli bir kaynaktan daha söz etmek istiyoruz. Yağsız kıymaâEUR¦ Gayet ulaşılabilir bir kaynak olan yağsız kıymadan sadece 85 gr tüketmeniz, 5,3 mg Çinko almanız için yeterli olacaktır.
  • Son olarak Çinko alımını destekleyeceğiniz atıştırmalıklar olarak ceviz ve fındıktan söz edebiliriz. Az miktarlarda Çinko içeriyor olsalar da, gün içerisinde bu ikisini tüketmek, bağışıklık sistemi için iyi olacak, genel Çinko ihtiyacının da bir kısmını karşılayacaktır.

Çinko hapı ise günlük ihtiyaç miktarınca hazırlanmış hazır şekildedir. Bu şekilde Çinko alındığında, aynı miktarlarda Çinko aldığınızdan emin olacaksınız. Sadece beslenme ile Çinko alınmaya çalışılması, her gün farklı miktarlara ulaşmayı sağlar. Ancak siz belli bir sağlık durumuna bağlı olarak Çinko alıyorsanız, tıpkı Magnezyum takviyesi gibi takviye bir ürün almalısınız.

Ayrıca pek çok kişinin bu mineral ile birlikte Gingkgo Biloba adını andığını da tahmin edebiliyoruz. Ginkgo Biloba, bir ağaç türüdür ve yaprağının ekstresi, çeşitli rahatsızlıklara karşı bir tür takviye olarak kullanılır. Ancak bu takviyeyi kesinlikle Çinko hapı ile karıştırmamalısınız. Tamamen farklı iki içerikten söz ediyoruz.

Eğer bu tür takviyeler kullanacak olanların, kullandığı ilaçlar varsa, mutlaka doktoruna sorması gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü bu tür vitamin ya da mineraller, her ne kadar vücudumuz için elzem olsa da, çeşitli ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu da istemediğimiz durumların oluşmasına sebep olabilir ya da istediğimiz olumlu sonuçları engelleyebilir. Günlük ihtiyaca yönelik doğru miktarda Çinko hapı almanın da önemli bir detay olduğunu hatırlatalım. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, bu tür minerallerin de fazlası sakıncalı olabilir.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password