BCAA, özellikle sporla ve vücut geliştirme ile ilgilenenlerin kulağına sık sık gelen bir gıda takviyesidir. Bir tür amino asitten söz ediyoruz ve kısaca BCAA nedir sorusuna bir cevap verecek olursak Valin, Lösin ve İzolösin üçlüsünden oluşan bir tür zincirli amino asit olduğunu söyleyebiliriz. Amino asit nedir merak edenler için ise protein yapı taşı olduğunu ve vücudumuz için bir olmazsa olmaz olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok özelliği ve faydası ile bilinen BCAA üzerinde özenle durmak ve doğru kullanım miktarlarını öğrenerek hayatımıza dÇhil etmek, çok daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için oldukça önemlidir. Biraz daha yakından bakıp, Bcaa nedir ne değildir öğrenerek, vücudunuzda oluşturabileceği muhteşem etkileri görmek ister misiniz?

BCAA açılımı bize bu amino asit grubunun yapısına dair önemli bilgiler veriyor. âEURoeBranched chain amino asidâEUR tanımından gelen ve Türkçe karşılığı dallı zincirli amino asit olan bu grup, lösin, İzolösin ve Valin isimli amino asitleri bir araya getiren özel bir yapı. Bir tür supplement olarak BCAA amino asit kompleksini kullanmak ise dikkat çeken faydalar ortaya çıkarıyor. Esansiyel amino asitler arasında yer alan ve bu sebeple de beslenme konusunda önem taşıyan BCAA ne işe yarar hemen bir göz atalım.

  • BCAA amino asit kullanımı, kaslara daha fazla nitrojen taşıma görevi görürler ve bu şekilde diğer amino asitlerin sentezlenmesini desteklerler. Bu sebeple amino asitlere son derece önem veren sporcular için ne sebeple gerekli olduklarını da ortaya koymuş olurlar. Yani diğer amino asitlerin sentezlenmesinde BCAA görev yapar.
  • BCAA kullanımı, vücutta insülin hormonunu uyarır. Bu durumda ise kan şekeri yükselir ve kaslar bunu enerji olarak kullanır. Antrenmanlara doğrudan etki sağlanmış olur.
  • Yağsız kas kütlesi oluşumunu destekleyen ve protein yıkımını engelledikleri için kas kaybının yaşanmasını da engelleyen BCAA amino asitleri, anti katabolik etki göstermektedir. Bu özellik, spor yapanlar için ve çeşitli mücadelelere hazırlananlar için daha fazla anlam ifade etmektedir. Çünkü müsabaka öncesi yapılan düşük kalorili diyetlerde protein sentezlenmesini korumak oldukça zordur. BCAA ise bunu mümkün kılar.
  • Önemli faydalarından biri ise performans artışı sağlamaktır. Doğrudan kaslar üzerinde etki göstermesi ve protein sentezini desteklemesi ile ilişkili olarak BCAA kullanımı, kas performansını ve de dayanıklılık düzeyini artırmaktadır. Şüphesiz ki bu durum da hemen hemen her sporcunun arzu ettiği bir durumdur. Hem bir müsabakaya hazırlanırken, hem antrenman yaparken, hem de genel anlamda vücut geliştirme ile ilgilenenler için performans ve dayanıklılık artışında önem taşır.
  • Kas hasarı ise en istenmeyen durumlardan biridir. Özellikle de bir sporcu içinâEUR¦ Antrenmanların boşa birer çaba olduğu hissini oluşturabilir ve motivasyonumuzu da olumsuz etkileyebilir. Ancak BCAA takviyesi, kas hasarını engelleyebilir ve kaslarda iyileşmeler ortaya çıkarabilir. Sporcular için bu gıda takviyesini önemli kılan özelliklerden biri de budur.
  • Son olarak ise kilo vermeye olan etkilerinden söz edebiliriz. Spor yapanlar için kilo vermek, daha doğrusu fazla yağ kütlesinden kurtulmak çok önemlidir. Bu süreci hızlandırmak ve en iyi şekilde yönetmek ise bu takviye ile mümkün. Çünkü BCAA amino asitleri kas kütlesini koruyup geliştirirken, yağ kütlesinin de ortadan kaldırılmasını, yakılarak enerji olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Her bir antrenmandan daha fazla verim almak için siz de bedeninizi ihtiyacı olan takviyeler ile desteklemelisiniz. Bu şekilde motivasyonunuz da artacak, başarılarınız da hızla artacaktır. Doğru şekilde, doğru miktarlarda amino asit takviyesi almak ise dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biriâEUR¦ Bir uzman ile görüşerek hareket etmekte fayda var.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password