Bağışıklık sistemi, insan vücudunun sağlıklı işleyişi için en değerli unsurlardan biridir. Organizmayı pek çok hastalığa karşı korumasının yanı sıra biyolojik yapıya dair sistemlerin bütünüdür. İnsan vücudu için savunma kalkanı görevi gören bağışıklık sistemi, dış dünyadan gelen tehlikeleri fark ederek vücudu savunur. Sağlıklı kalabilmek için bağışıklık sistemini güçlü kılmak şarttır. Sık hastalanan, mevsim değişimlerinde grip ve nezleye yakalanan pek çok kişi zayıf bir bağışıklık sisteminden şikayetçidir.

Peki insan vücudu nasıl güçlendirilir? Salgın hastalıklara, mevsim geçişlere ve dış etkenlere karşı vücudu beslenme yoluyla korumak mümkün müdür? İşte bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme ipuçları!

1. Su İçmeyi Bir Görev HÇline Getirin

Pek çok insan gün içerisinde yeterli miktarda su içtiğini düşünür. Fakat işin aslı öyle değildir. Gün içerisinde ortalama 2 litre su tüketmek gerekir ve su tüketimi düştüğünde bağışıklık sistemi için tehlike alarmı çalmaya başlar. Susuz kalmak, bağışıklığın zayıflamasında en büyük rolü olan etkenlerden biridir. Dolayısıyla bol miktarda su içmek ve çay ya da kahve gibi içeceklerin suyun yerini tutmayacağını unutmamak önem taşır.

2. Yoğurt ve Kefir Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Günümüzde yapılan pek çok araştırma probiyotik etkiye sahip besinlerin insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Probiyotik besinler bağırsak florasını geliştirir. Bu da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için atılan önemli bir adımdır. Aynı zamanda bu besinler iltihabi hastalıkların oluşumunu da engeller. Yoğurt ve kefir sofralardan eksik edilmemesi gereken besinlerdir.

3. Mevsiminin Sebze ve Meyveleriyle Beslenin

Her mevsimin kendine özgü sebze ve meyveleri vardır. Dolabınızda bunlara yer açmanız, bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli faydalar sunar. Tazelik içeren besinlerle yapılan yemekler de çok daha leziz olacaktır.

4. Vitamin ve Minerallere Ağırlık Verin

Vitamin ve mineraller, bağışıklık üzerinde doğrudan etkilidir. Şayet demir, çinko, B12 ya da D vitamini eksikliği yaşıyorsanız bu seviyeleri dengelemek için beslenme stilinizi yeniden şekillendirmelisiniz. Hazır gıdalar yerine ev yemeklerine yönelmek, sebze meyve tüketmek ve takviye gıdalar almak faydalı olacaktır.

5. Keten Tohumu Tüketin

Keten tohumu antioksidan özelliğe sahip olmasının yanı sıra en etkili omega-3 kaynaklarından biri olarak bilinir. Keten tohumu, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlerken solunum yolu iltihabına da iyi gelir.

6. Şeker Tüketimini Azaltmaya Çalışın

Araştırmalar, yoğun şeker tüketiminin bağırsak florasını bozduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum ise bağışıklık sisteminin baskılanmasına yol açar. Beslenmenizde şekere ve şekerli gıdalara ne kadar az yer verirseniz, sağlığınız da o denli güçlü olacaktır.

Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password