Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, vücudumuzun dengede kalmasını sağlamalıyız ve bunun için de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini doğru miktarlarda almalıyız. Özellikle de vücut geliştirme ile ilgilenenler için büyük önem arz eden amino asitler bu aşamada ilk akla gelenler oluyor. Arjinin ise göz ardı edilmemesi gereken bir amino asit.

Arjinin Nedir?

Arjinin, vücudumuz için önem taşıyan amino asitlerden biridir. Bu sebeple de Arjinin nedir sorusu çok sık dile getirilir. Özellikle kırmızı et ürünleri, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri ve de yumurta gibi besinlerden rahatlıkla alabileceğimiz Arjinin yani diğer bir ifade ile Arginine, protein içeriğine sahip yiyeceklerde bulunuyor. Tam anlamı ile bir esansiyel amino asit olmadığından, vücudumuz bu amino asidi üretemiyor ve mutlaka Arjinin içeren besinler tüketmek gerekiyor.  Vücudumuzda pek çok sürece dahil olması ve önemli etkiler ortaya çıkarması ise L arginin amino asidini ön plana çıkarıyor.

Arjinin Ne İşe Yarar?

Arjinin, vücudumuzda pek çok sürece dahil olmaktadır. Bağışıklık fonksiyonu ilk dikkat çekenlerden biri Diğer taraftan doğurganlık üzerinde de etkileri olduğu biliniyor ve detoksifikasyon ile beyin gücünün iyileştirilmesinde de etkinliği görülebiliyor. Arjinin, belirli hormonların üretilmesi için vücudu uyarmaktadır. Özellikle büyüme hormonları bu kapsamda yer aldığından, son derece işlevsel bir amino asitten söz ettiğimizi anlayabiliyoruz. İnsülinin üretiminde de etkinliği olan ve daha pek çok sürece dahil olup, sonrasında önemli faydalar ile karşımıza çıkan l-arginine, bahsettiğimiz bu faydaları nelerdir, daha yakından bakalım.

Arjinin Faydaları

Arjinin kullanımı son yıllarda sağlığına dikkat eden kişilerin artışı ile birlikte çok daha yaygınlaştı. Bunda dikkat çeken faydalarının olması da büyük önem taşıyor. Peki, nedir bu faydalar?

  • Arjinin, vücudumuzda belirgin farklılıklar yaratabiliyor. Taurin nedir ve faydaları nelerdir diye soranlara verilecek ilk cevap, Taurinin kan basıncını düşürmesi ve iltihapla mücadele etmesidir. Bu noktada Arjinin de akla geliyor. Çünkü en belirgin etkileri bunlardır. Dolayısıyla da kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz etkisi ile de ilişkili olarak l-arginin kullananlar üzerinde görülen bir diğer etki, damar sertliğinin engellenmesidir. Kan damarları onarılır ve kalp krizi riski de azalır.
  • Arjinin bağışıklığı kuvvetlendirecektir ve bu şekilde daha dayanıklı olmayı sağlayacaktır. Buna bağlı olarak da soğuk algınlığı ile mücadelede de Arginin amino asidinden yardım alınabilir.
  • Atletik performansı geliştirerek, kas ağrılarını ortadan kaldırıyor olması ise özellikle vücut geliştirme ve çeşitli spor dalları ile ilgilenenler için önemli birer etkidir.
  • Zihinsel kapasite üzerindeki etkinliğini de unutmamak gerek. Buna bağlı olarak bunamayı geciktirir ve zihni daha canlı tutar.
  • Böbrek fonksiyonları söz konusu olduğunda da olumlu yönde bir etki görmekteyiz. Çok daha sağlıklı ve çok daha sorunsuz çalışan böbreklere sahip olma konusunda yardımcı olabilir.
  • Arjininin, vücudumuzda pek çok önemli etkisinin olmasına karşın, özellikle kalp ve damar sağlığı üzerine olan etkileri dikkat çekmektedir. Bu sebeple kalp hastalıkları riskini azaltma, damar sertliğini engelleme, damar onarımını destekleme ve kalp krizi riskini düşürme gibi hedefler ile tercih edilebilir. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler için kalp ve damar sağlığının ne kadar önemli olduğu düşünülecek olursa, Arjinin olmazsa olmaz bir amino asit takviyesi olabilir. Tüm bu faydalarını dikkate alarak, siz de bir uzmanın uygun göreceği miktarlarda Arjinin kullanabilir, vücudunuzu amino asitlerin gücü ile destekleyebilirsiniz.
Ürün favorilerinize eklendi

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password